Кураторські програми img

Програма з книжкового дизайну «Інтерфейси оптимізму»

26.05.21

Книжковий Арсенал як проект одної з найпотужніших українських арт-інституцій завжди приділяв особливу увагу взаємодії літератури та мистецтва. За 10 років він презентував чимало міжнародних виставок та подій, пов’язаних з ілюстрацією, шрифтовим дизайном, артбуками та фотозінами, експериментальним друком. Разом із тим, цьогоріч вперше ми виокремлюємо книжковий дизайн у окрему програму, покликану створити контекст для національного конкурсу та дружнє середовище для професійного спілкування. 

Спробуємо поглянути на книжковий дизайн ширше, аніж на ілюстративну функцію – як на комплексну, смислотворчу сферу взаємодії тексту та візуального, не лише як на графічний, але й предметний дизайн, що працює з формою та матеріалами. 

Спеціально в рамках фокус-теми Книжкового Арсеналу – “Оптимісти Скептики” поміркуємо, з одного боку, про те, чи має дизайн бути “оптимістичним”, що таке взагалі “оптимістичний дизайн”, яким чином дизайнери закохують у книгу, конструюють “позитивний” досвід для читачів, та про необхідну міру скептицизму. З іншого – про те, як дизайнерам не розгубити залишки власного оптимізму в процесі роботи, про прекарність, авторство у дизайні книги, етику взаємовідносин видавництва і дизайнера, та міжнародні професійні стандарти в цій сфері. Своїми рефлексіями на цю тему поділиться у вступній лекції програми почесний гість – Йонас Фьогелі, голова журі цьогорічного конкурсу книжкового дизайну Мистецького Арсеналу та очільник одної з найвідоміших, неодноразово нагороджених за здобутки у дизайні європейських студій, що працюють у сфері культурних проектів та книговидання – Hubertus Design (Швейцарія).  

За п’ять днів ми проведемо два міжнародні воркшопи. Ян Венцель, арт-директор і засновник видавництва Spector Books (Німеччина) презентує книгу «Розкриття 1990 року», яка щойно здобула золоту медаль на міжнародному конкурсі «Найкрасивіші книги зі всього світу», та на дводенному майстер-класі поділиться своїм методом, натхненним авангардним дизайном Ласло Могой-Надя. Ця подія фокусуватиметься важливості етапу дослідження у книжковому дизайні, його зв’язку з пошуком візуальних та матеріальних рішень. Петр Банков, відомий художник-плакатист із Праги проведе майстер-клас, на якому переосмислюватимемо підходи до дизайну книжкових обкладинок. 

До програми дотична також низка подій, запропонованих Мистецьким арсеналом та видавцями – дискусії та презентації новинок, пов’язаних іх книжковим дизайном, фотокнигою, арт буками, дизайнерська консультація для видавців та авторів, експертні коментування до результатів конкурсу найкращого книжкового дизайну тощо.