Історія фестивалю

Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

ІСТОРІЯ ФЕСТИВАЛЮ

Вперше Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» відбувся у 2011 році. Першою кураторкою фестивалю була Ольга Жук, а технічною директоркою — Юлія Лесечко. Відтоді гостями міжнародної програми фестивалю стали майже пів тисячі відомих міжнародних авторів з понад пів сотні країн. Щороку близько 200 українських видавництв презентують свої видання на виставці-ярмарку. Запрошеними кураторами фокусної теми фестивалю та його окремих програм у різні роки були Оксана Забужко, Сергій Жадан, Андрій Курков, Любов Морозова, Алла Загайкевич, Ірина Славінська та інші.

У березні 2019 року Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» визнали найкращим літературним фестивалем року на Лондонському книжковому ярмарку.

5

днів фестивалю

35

країн за 9 років

~ 200

видавців-учасників щороку

15

спеціальних програм і тематичних блоків

> 520

гостей з різних країн за 9 років

> 1000

книжкових новинок спеціально до фестивалю

450

подій щороку

> 55 000

відвідувачів

20 000 м²

виставкової площі
Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

щорічний проєкт Мистецького арсеналу. Це грандіозна інтелектуальна подія України, де розвиваються і взаємодіють книжкова, літературна, мистецька сцени, порушуються та осмислюються вагомі питання буття людини, а також суспільства й культури, спонукаючи до проактивної позиції учасників і відвідувачів.

Місія Книжкового Арсеналу

створювати такі взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями, коли поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги посилює спроможність людини та суспільства.

Цілі Книжкового Арсеналу:
 1. Створювати дружній простір (офлайн та онлайн) для взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями та репрезентації книги в усіх її проявах.  
 2. Стимулювати якісний розвиток і взаємодію книжкової, літературної, мистецької сцен. 
 3. Проблематизувати і осмислювати вагомі питання людини, суспільства і культури. 
 4. Інтегрувати українську і міжнародну книжкову та літературну спільноти.
 • Нагородження
  Нагородження переможців III конкурсу на найкращий книжковий дизайн, 2018 рік

  Олександр Попенко © ДП НКММК Мистецький арсенал.

 • Найкращий
  Найкращий книжковий дизайн, 2019 рік

  © ДП НКММК Мистецький арсенал.

 • проєкт
  проєкт InkBox, 2019 рік

  © ДП НКММК Мистецький арсенал.

 • Книжковий
  Книжковий Арсенал, 2018 рік

  © ДП НКММК Мистецький арсенал.

 • Книжковий
  Книжковий Арсенал, 2018 рік

  © ДП НКММК Мистецький арсенал.

 • Книжковий
  Книжковий Арсенал, 2020 рік

  © ДП НКММК Мистецький арсенал.

 • Книжковий
  Книжковий Арсенал, 2019 рік

  © ДП НКММК Мистецький арсенал.

 • Книжковий
  Книжковий Арсенал, 2018 рік

  © ДП НКММК Мистецький арсенал.

 • Книжковий
  Книжковий Арсенал

  © ДП НКММК Мистецький арсенал.

 • Книжковий
  Книжковий Арсенал

  © ДП НКММК Мистецький арсенал.

2024

ХІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» став другим, що відбувся в умовах повномасштабної війни. Він розпочався 30 травня і тривав три повних дні до 2 червня. У програмі Фестивалю було понад 160 подій у межах фокус-теми «Життя на межі», літературної програми, програми для/про дітей та підлітків, професійної програми, спеціальної програми Українського ПЕН, спеціальної програми Літературного фестивалю «П’ятий Харків». Були також окремі події від видавців, перформативні події та майстер-класи. У книжковому ярмарку, який працював на першому поверсі Старого арсеналу, взяли участь понад 100 видавництв і 5 книгарень, які представляли книжки у секціях «Арткнига», «Художня книга», «Нон-фікшн», «Книжки англійською мовою», «Мальописи». Візуальна складова XІI Книжкового Арсеналу була представлена 10 виставковими проєктами та чотирма книжковими колекціями. Відвідувачі також могли оглянути виставку «Між прощанням і поверненням» та виставку «Пелікан» Жені Олійник у Малій Галереї Мистецького арсеналу. Команда Книжкового Арсеналу записала 10 дискусій, ще 10 подій записав генеральний медіапартнер фестивалю — Суспільне мовлення. Усі записи можна переглянути на YouTube-каналі Мистецького арсеналу. Для безпеки учасників та гостей фестивалю у Мистецькому арсеналі було доступне найпростіше укриття й були запроваджені підсилені заходи безпеки. Загалом фестиваль відвідало понад 35 тисяч відвідувачів.
Повернутися в 2024

2023

В умовах повномасштабної війни Росії в Україні та воєнного стану, що триває в країні, XI Книжковий Арсенал зазнав змін — Фестиваль тривав три повних дні 23-25 червня з вечором-відкриттям 22 червня, а його масштаб був значно меншим: програма та ярмарок відбувалися тільки на першому поверсі Мистецького арсеналу й на Вуличній сцені. «Коли все має значення» — фокус-тема XI Книжкового Арсеналу. Відвідувачі XI Книжкового Арсеналу побачили та долучилися до близько 100 подій. Візуальна складова фестивалю була представлена 7 виставковими проєктами. Окрім цього, відвідувачі мали змогу відвідати виставку «Форми присутності» у правому крилі Мистецького арсеналу та виставку «(про)мови», яку представила Лабораторія сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу». Команда Фестивалю зробила відеозапис вибраних подій програми, які можна переглянути на YouTube-каналі Мистецького арсеналу. Для безпеки учасників ярмарку та програми подій у Мистецькому арсеналі було доступне найпростіше укриття.
Повернутися в 2023

2022

Фестиваль було скасовано у зв’язку з повномасштабною війною Росії в Україні. У дати Книжкового, в травні, відбулася публічна розмова «Наше Велике переселення», що відрефлексувала новий вимір фокус-теми фестивалю, яку було обрано в 2022 році. Окрім щорічних проєктів, зокрема для професійної аудиторії, команда продовжила працювати на підтримку видавничої сфери та літературної і мистецької сцени в Україні. Особливу увагу Книжковий Арсенал зосередив на інформуванні світової книжкової спільноти про війну Росії в Україні, міжнародній культурній адвокації України, а також представленні України та фестивалю на міжнародних книжкових ярмарках і літературних фестивалях. #ПрацюємоДляПеремоги та #НаближаємоКнижковий
Повернутися в 2022

2021

Після року перерви у зв'язку з пандемією COVID-19 ювілейний Х Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» повернувся в офлайн з гештеґом #дочекаємоськнижкового та фокус-темою «Оптимісти Скептики». «Книжковий Арсенал» зібрав більше 200 видавців, ілюстраторів та інституцій культури. У межах Фестивалю відбулося понад 300 подій і 16 виставок – усе це з дотриманням карантинних норм. А для гостей з інших міст і країн, які не мали змоги приїхати до Києва, цьогоріч з'явилася можливість переглядати велику частину подій фестивалю в онлайні у безкоштовній трансляції на МЕGOGO.
Повернутись в 2021

2020

Основна частина фестивалю не відбулась через пандемію. Проте вперше проведено професійну онлайн-програму «Література на експорт». Її результатом стали 147 B2B-переговорів за участі 38 іноземців із 24 країн. Започатковано проєкт пітчингу українських книжок для екранізацій Book Pitch.
Повернутись в 2020

2019

Нагорода International Excellence Awards 2019 Лондонського книжкового ярмарку в номінації «Літературний фестиваль». Після перемоги в конкурсі «Найкращий книжковий дизайн» книжка арт-студії «Agrafka» «Я так бачу» отримала бронзу на конкурсі «The Best Book Design from all over the World 2019», організованому німецьким фондом «Stiftung Buchkunst».
Повернутись в 2019

2018

Створення першої VR-книжки в Україні «Знайомство з Туконі». Рекордна кількість іноземних гостей — 106 авторів і культурних діячів із 31 країни світу
Повернутись в 2018

2017

Фестиваль-гість — Бірмінгемський літературний фестиваль
Повернутись в 2017

2016

Старт конкурсу «Найкращий книжковий дизайн». Вперше на Книжковому Арсеналі — стенд Франкфуртського книжкового ярмарку
Повернутись в 2016

2015

Конгрес незалежних книгарень. Програма для малих видавців. Започаткування ярмарку ілюстраторів
Повернутись в 2015

2014

Спеціальна філософська програма Pastiche Project
Повернутись в 2014

2013

Виставка найкрасивіших дитячих книг «Білі круки»
Повернутись в 2013

2012

Фестиваль Нової Музики за партнерства агенції «УХО»
Повернутись в 2012

2011

Старт! Майже 100 учасників, 30 гостей із 10 країн
Повернутись в 2011

Серед наших гостей - світові зірки:

img

Алессандро Барікко

img

Йозеф Вінклер

img

Юрій Андрухович

img

Жерар де Кортанз

img

Сергій Жадан

img

Карл Шльоґель

img

Джонатан Коу

img

Оксана Забужко

img

Джозеф Макерлой

img

Іван Малкович

img

Енн Епплбом

img

Сергій Плохій

img

Мік Вікінг

img

Майкл Кіммел

img

Софія Андрухович

img

Софі Оксанен

img

Руне Белсвік

img

Ольга Токарчук

Фестиваль — майданчик реалізації унікальних проєктів

Зображення до InkBox

InkBox
(2019)

Зображення до Ветеранський намет

Ветеранський намет
(2019)

Зображення до роздІловІ. Поезія / Музика / Візуалізація — знаки взаємодії

роздІловІ. Поезія / Музика / Візуалізація — знаки взаємодії
(2019)

Зображення до IBBY / Мовчазні книжки

IBBY / Мовчазні книжки
(2018)

Зображення до Знайомство з туконі

Знайомство з туконі
(2018)

Зображення до Metropolis. Минулі утопії майбутнього

Metropolis. Минулі утопії майбутнього
(2018)

Зображення до #оболонья

#оболонья
(2017)

Зображення до Один кілометр Перцю

Один кілометр Перцю
(2017)

Зображення до Безкінечна подорож, або Енеїда

Безкінечна подорож, або Енеїда
(2017)

 • Зображення до InkBox>

  InkBox — проєкт про внутрішній і зовнішній простір, який ми часто не можемо перетнути. Простір між розумінням своїх і чужих кордонів. Простір між митцем у момент творення і глядачем у момент споглядання. Простір між аркушем паперу і кінчиком пензля.

  Організатори: Сашко Ком’яхов, Мистецький арсенал

  Ілюстратори: Анна Вітряна, Леся Драшкаба, Михайло Скопа, Катя Яцушек, Закентій Горобйов

  InkBox
  (2019)

 • Зображення до Ветеранський намет>

  спеціальний проєкт

  Література про теперішню російсько-українську війну, написана учасниками бойових дій і волонтерами, представлена на спеціально обладнаному військовому наметі у дворі Мистецького арсеналу.

  Організатори: Мистецький арсенал, письменники-ветерани у партнерстві з Міністерством у справах ветеранів України.

  Ветеранський намет
  (2019)

 • Зображення до роздІловІ. Поезія / Музика / Візуалізація — знаки взаємодії>

  перформанс

  Учасники: Оля Михайлюк, Сергій Жадан, Олексій Ворсоба, Томаш Сікора, Сергій Пілявець

  Організатори: АртПоле

  За підтримки програми Culture Bridges

  роздІловІ. Поезія / Музика / Візуалізація — знаки взаємодії
  (2019)

 • Зображення до IBBY / Мовчазні книжки>

  виставковий проєкт

  Унікальна колекція «Мовчазні книжки» IBBY 2015 — це 51 книжка-картинка з близько двадцяти країн світу.

  За підтримки Посольства Швейцарії в Україні

  IBBY / Мовчазні книжки
  (2018)

 • Зображення до Знайомство з туконі>

  мультимедійний проєкт

  Проєкт «Знайомство з туконі» — це поєднання віртуальної реальності з відео 360°, анімації та класичної книжкової ілюстрації.

  Організатори: Мистецький арсенал, New Cave Media

  Історія та ілюстрації — Оксана Була

  За підтримки ЛакіБукс і Видавництва Старого Лева

  Знайомство з туконі
  (2018)

 • Зображення до Metropolis. Минулі утопії майбутнього>

  виставковий проєкт

  Куратор: Павло Гудімов

  Організатори: арт-центр «Я Галерея», Мистецький арсенал

  Партнер — ДНАББ ім. В. Заболотного

  За участі: Factum Arte, Бориса Єрофалова та Семена Широчина

  Асистентка куратора: Ганна Орищенко

  Metropolis. Минулі утопії майбутнього
  (2018)

 • Зображення до #оболонья>

  Стіна з промо-постерами українських ілюстраторів

  Організатор: спільнота «Ілюстрактор»

  #оболонья
  (2017)

 • Зображення до Один кілометр Перцю>

  виставковий проєкт

  Куратори: Павло Гудімов, Діана Клочко

  Організатори: арт-центр «Я Галерея», Мистецький арсенал

  Партнер — Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого

  Один кілометр Перцю
  (2017)

 • Зображення до Безкінечна подорож, або Енеїда>

  мультимедійний колаж за мотивами Івана-Юрія Андруховича-Котляревського з елементами лекції (Юрій Андрухович), концерту (Марк Токар/ Віктор Новожилов) та банкету (VJ group Cube та всі-всі-всі)

  Ідея: Юрій Андрухович / Тетяна Терен

  Режисура: Оля Михайлюк

  Організатор: агенція «АртПоле» у межах фокус-теми «Сміх. Страх. Сила»

  Безкінечна подорож, або Енеїда
  (2017)

Фестиваль має власну премію — конкурс «Найкращий книжковий дизайн»

З 2016 року Книжковий Арсенал в співпраці з Goethe-Institut в Україні за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку і фонду Buchkunst проводить серед українських видавців і культурних інституцій всеукраїнський конкурс на найкращий книжковий дизайн. Конкурс покликаний говорити про видання як мистецький об’єкт і розвивати книговидавничу галузь в естетичному напрямку.

Церемонія нагородження переможців відбувається на відкритті Книжкового Арсеналу, видання-переможці та стенд видавництва позначаються окремими маркерами під час всього фестивалю. Видання, що входять до короткого списку конкурсу, щороку представлені у колекції «Найкрасивіші книги світу» на Франкфуртському та Лейпцизькому книжкових ярмарках та змагаються у світовому конкурсі.

Докладніше про конкурс