​Фестиваль 2023

​Фестиваль 2023

25 червня 2023 року закінчився XI Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Відвідувачі XI Книжкового Арсеналу побачили та долучилися до близько 100 подій — дискусій, лекцій, презентацій, поетичних читань, автограф-сесій, концертів, перформансів, кінопоказів. Частина подій супроводжувалася перекладом жестовою мовою. Цьогоріч, попри воєнний стан, на Фестиваль завітали 28 000 відвідувачів.

Книжковий Арсенал у 2023 році для нас — це символ стійкості, але не тільки. Це також ресурс — емоційний, інтелектуальний — суспільства: бути разом з однодумцями, обмінюватися спостереженнями й ідеями, разом горювати і радіти, разом читати і вголос повторювати вірші. Усе це дуже потрібно в часи випробувань. Надзвичайно тішуся, що все вдалося. Вірю, що всі ми вистоїмо, а наступний Книжковий Арсенал буде навіть кращим

 — Олеся Островська Люта, генеральна директорка Мистецького арсеналу.

 

Торік Фестиваль не відбувся через повномасштабну війну Росії в Україні. В умовах воєнного стану, що триває в Україні, XI Книжковий Арсенал зазнав змін — Фестиваль тривав три повних дні 23-25 червня з вечором-відкриттям 22 червня, а його масштаб був значно меншим: програма та ярмарок відбувалися тільки на першому поверсі Мистецького арсеналу й на Вуличній сцені. 

Принципова структура Книжкового Арсеналу залишилася незмінною і складалася з програмної частини Фестивалю та книжкового ярмарку з відповідними тематичними секціями.

Операторами секцій стали незалежні київські книгарні: секцію «Художня література» презентувала книгарня «Книжковий Лев», секцію «Нонфікшн» — книгарня «Сенс», секції «Дитяча книга», «Комікси та графічна проза» — книгарня «Закапелок», секцію «Арткнига» — Довженко-Центр, а секцію «Книга про російсько-українську війну» — муніципальна книгарня «Сяйво книги».

 

 

Під час XI Книжкового Арсеналу було представлено 7 кураторських та спеціальних програм:

«Коли все має значення» — фокус-тема XI Книжкового Арсеналу. Кураторка фокус-теми — Наталя Гуменюк

Літературна програма «Перенести досвід у пам’ять». Кураторка — Ірина Славінська

Програма для/про дітей та підлітків «Коли війна не лише у книжках». Кураторка — Юлія Козловець

Професійна програма Книжкового Арсеналу. Кураторка — Оксана Карп’юк

 

Спеціальна програма «(не)публічні бібліотеки» від Літературної лабораторії Мистецького арсеналу. Куратор — Діма Казаков

Спеціальна програма від Довженко-Центру «Літературний кіноканон. Том перший»

Спеціальна програма Українського ПЕН «Пам’ять говорить»

Відвідувачі Фестивалю мали можливість побачити та погортати книжки, що вийшли друком з липня 2022 року до червня 2023 року на Вітрині новинок — щорічному спецпроєкті Читомо та Книжкового Арсеналу. Подивитися Вітрину новинок у діджитальному форматі також можна на сайті Читомо.

Візуальна складова фестивалю була представлена 7 виставковими проєктами. Окрім цього, відвідувачі мали змогу відвідати виставку «Форми присутності» у правому крилі Мистецького арсеналу та виставку «(про)мови», яку представила Лабораторія сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу». 

Традиційно у просторі та в програмі Фестивалю можна було оглянути проєкти за участі ілюстраторів, дизайнерів та шрифтарів — зокрема, була представлена стіна #ОБОЛОНЬЯ з промо-постерами українських ілюстраторів, а також Вітрина ілюстраторів в Музейній крамничці Мистецького арсеналу. 

Понад 200 гостей взяли участь у подієвій частині XI Книжкового Арсеналу. На сценах Фестивалю звучали голоси українських та міжнародних гостей, серед яких: Павло Хазан, Остап Сливинський, Віталій Портников, Дмитро Кулеба, Вікторія Амеліна, Артем Чех, Ірена Карпа, Олександра Коваль, Оля Русіна, Мар’яна Савка, Павло Вишебаба, Олександра Матвійчук, Тімоті Снайдер, Гванца Джобава, Пітер Померанцев, Вейн Джордаш, Ектор Абад Фасіолінсе, Іван Крастев, Дайва Чепаускайтє, Петер Краус фон Клефф, Радован Ауер, Раті Муджірі та інші громадські та культурні діячі/ки, військові, політики/ні, письменники/ці, поети/ки, видавці/чині, дизайнери/ки, ілюстратори/ки, журналісти/ки, філософи/ні, перекладачі/ки, правозахисники/ці, режисери/ки, музиканти/ки, підприємці/ниці тощо. У перший день XI Книжковий Арсенал відвідав Президент України Володимир Зеленський та Перша леді Олена Зеленська. 

Сім подій цьогорічного Книжкового Арсеналу були підготовлені та проведені спільно з медіапартнером Фестивалю — Радіо Культура. 

Медіасервіс MEGOGO ексклюзивно транслював 2 події першого фестивального дня ХІ Книжкового Арсеналу. Переглянути трансляцію можна за посиланням. Також можна подивитися запис цих подій на YouTube-каналі Мистецького арсеналу.

Команда Фестивалю зробила відеозапис вибраних подій, зокрема, подій фокус-теми «Коли все має значення», а також лекції Віталія Портникова «Памʼять кривавих земель» (із сурдоперекладом) й дискусії «Наш Крим: на сторінках книжок». Відеозаписи подій можна переглянути на нашому YouTube-каналі

До роботи ХІ Книжкового Арсеналу долучилися 80 волонтерів, які допомагали команді Фестивалю та зробили перебування відвідувачів комфортним.

Організатор Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал»: Мистецький арсенал у співпраці з ГО «Спільнота Мистецького арсеналу». Проєкт профінансовано урядами Великої Британії, Канади, США, Фінляндії, Швеції та Швейцарії за підтримки фонду «Партнерство за сильну Україну». Організатори дякують за підтримку партнерам, що долучилися до Фестивалю у 2023 році.

Книжковий Арсенал є міжнародною подією, що організована Мистецьким арсеналом. Фестиваль відбувається з 2011 року, і за це десятиліття став однією з найбільш впливових літературно-мистецьких подій Східної Європи. У 2019 році отримав звання «Найкращий літературний фестиваль світу». Місія Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» — створювати такі взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями, коли поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги посилює спроможність людини та суспільства.

 • В умовах воєнного стану в Україні та згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими органами державної влади у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також з метою запобігання виникнення або усунення загрози життю і безпеці осіб, інтересам суспільства або держави, забезпечення громадського порядку, Організатор Фестивалю залишає за собою право вносити зміни до програми та порядку проведення Фестивалю з подальшим повідомленням всіх зацікавлених осіб, шляхом розміщення нововведень на сайті Книжкового Арсеналу та в соціальних мережах.

   

  Команда Книжкового Арсеналу просить про розуміння та звертає вашу увагу, що:

  – окремі події Фестивалю можуть розпочатися пізніше вказаного часу або можуть не відбутися з незалежних від організаторів причин;

  – зазначені Учасники програми подій можуть скасувати свою участь з незалежних від них та організаторів причин;

  – Фестиваль може бути скасований у разі погіршення безпекової ситуації в місті Києві.

  У разі оголошення повітряної тривоги просимо негайно пройти в укриття та залишитися там до оголошення відбою! Робота фестивалю відновиться через 30 хвилин після закінчення повітряної тривоги. Робота фестивалю не відновлюється, якщо відбій повітряної тривоги відбувається о 20:00 або пізніше.