Спеціальна програма Довженко-Центру «Літературний кіноканон. Том перший»

Спеціальна програма Довженко-Центру «Літературний кіноканон. Том перший»

Кіно завжди надихалося літературою, а всі знакові нові хвилі національних кінематографій, так чи інакше, слідували за літературним піднесенням. Історія українського кіно не виключення. У 20-х роках минулого століття, першому знаковому періоду нашого кіно передувала поява цілої генерації талановитих письменників та їхніх творів. Згодом частина авторів спробували себе у кіноіндустрії, що стрімко розвивалась в Україні.

Через літературну традицію зародилася й хвиля поетичного кіно, яка буквально почалася з екранізації повісті Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків», а закінчилася черговим зверненням до Гоголя у «Пропалій грамоті». 

У нашій програмі ми покажемо три фільми, засновані на знакових літературних творах: «Сон», знятий за шевченківською поемою; шалену екранізацію гоголівського «Вечора на Івана Купала» та епічну кінопостановку «Захара Беркута» Івана Франка.

Кожен із цих фільмів є цікавим прикладом того, як літературні першоджерела по-різному використовувались у кінематографі. Кожен із них показує, як за оригінальними творами та ідейними викривленнями, зробленими за партійним замовленнями чи нормами цензури, українським кінематографістам вдавалося виносити на екрани важливі теми національної історії та питання української ідентичності.

 

Фільми програми

СОН

УРСР, Кіностудія імені Олександра Довженка, 1964 рік, 80 хв

Режисер: Володимир Денисенко

Сценарист: Дмитро Павличко, Володимир Денисенко

Оператор: Михайло Чорний

У ролях: Іван Миколайчук, Юра Леонтьєв, Дмитро Мілютенко, Наталія Наум, Костянтин Степанков, Міхаїл Дєржавін, Василь Дашенко, Дмитро Франко, Іван Кононенко, Володимир Гончаров, Юхим Копелян, Раїса Недашківська

Біографічний фільм про поета Тараса Шевченка, де розповідається про його життя в період від дитячих років і до заслання. Сюжетно все побудовано одночасно на поемі «Сон», шевченківських спогадах після допиту, на його фантазіях, видіннях і подіях, що мали місце в історії Україні.

 

ВЕЧІР НА ІВАНА КУПАЛА

УРСР, Кіностудія імені Олександра Довженка, 1968 рік, 72 хв

Режисер: Юрій Іллєнко

Сценарист: Юрій Іллєнко

Оператор: Вадим Іллєнко

У ролях: Лариса Кадочникова, Борис Хмельницький, Юхим Фрідман, Дмитро Франько, Борислав Брондуков, Михайло Іллєнко, Віктор Панченко, Давид Яновер, Костянтин Єршов

Екранізація однойменного оповідання Миколи Гоголя, де за розповіддю про українського Фауста режисер Юрій Іллєнко приховав справжню міфологічну історію України. Молодий селянин Петро закохався у доньку свого хазяїна, і дівчина відповіла хлопцю взаємністю. Все б нічого, та батько відмовляється віддавати доньку заміж за батрака. З горя Петро йде в шинок, де зустрічається з Басаврюком, якого всі вважають за диявола. Басаврюк пропонує Петрові страшну угоду, яка має допомогти хлопцеві отримати красуню в дружини.

 

ЗАХАР БЕРКУТ

УРСР, Кіностудія імені Олександра Довженка, 1972 рік, 72 хв

Режисер: Леонід Осика

Сценарист: Дмитро Павличко

Оператор: Валерій Квас

Композитор: Володимир Губа

У ролях: Іван Миколайчук, Костянтин Степанков, Борислав Брондуков, Іван Гаврилюк, Антоніна Лефтій

Екранізація однойменного роману Івана Франка. Корисливий і злий боярин Тугар Вовк отримує в своє володіння землі одного з карпатських селищ. Він вважає, що і тутешні люди, які звикли бути вільними, тепер є його власністю. Програвши протистояння, він утікає до монголів, обіцяючи їм вигоду. Тепер із монголами належить битися хліборобам і мисливцям, яких очолює мудрий Захар Беркут. А тим часом між його сином Максимом та дочкою боярина Мирославою спалахує кохання.