Більше новин img

У Мистецькому арсеналі завершився ХІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

26.06.23
  • Без категорії
28 тисяч відвідувачів і близько 100 подій — у Мистецькому арсеналі завершився XI Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» 

25 червня 2023 року закінчився ХІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Фінал Фестивалю відбувся під атмосферний музичний стендап Саші Кольцової, солістки гурту «Крихітка» та напівакустичний виступ бенду. Відвідувачі XI Книжкового Арсеналу побачили та долучилися до близько 100 подій — дискусій, лекцій, презентацій, поетичних читань, автограф-сесій, концертів, перформансів, кінопоказів, виставкових проєктів. 

Книжковий Арсенал у 2023 році для нас — це символ стійкості, але не тільки. Це також ресурс — емоційний, інтелектуальний — суспільства: бути разом з однодумцями, обмінюватися спостереженнями й ідеями, разом горювати і радіти, разом читати і вголос повторювати вірші. Усе це дуже потрібно в часи випробувань. Надзвичайно тішуся, що все вдалося. Вірю, що всі ми вистоїмо, а наступний Книжковий Арсенал буде навіть кращим

— Олеся Островська Люта, генеральна директорка Мистецького арсеналу.

Торік Фестиваль не відбувся через повномасштабну війну Росії в Україні. В умовах воєнного стану XI Книжковий Арсенал зазнав змін — Фестиваль тривав лише 3 повні дні, а масштаб Фестивалю був дещо іншим і відбувався тільки на першому поверсі Мистецького арсеналу й на Вуличній сцені. Принципова структура Книжкового Арсеналу залишилася незмінною і складалася з програмної частини Фестивалю та книжкового ярмарку з відповідними тематичними секціями, які представили київські книгарні: секцію «Художня література» представила книгарня «Книжковий Лев», секцію «Нонфікшн» —  книгарня «Сенс», секції «Дитяча книга», «Комікси та графічна проза» — книгарня «Закапелок», секцію «Арткнига» — Довженко-Центр, а секцію «Книга про російсько-українську війну» — муніципальна книгарня «Сяйво книги».

Під час ХІ Книжкового Арсеналу було представлено 7 кураторських та спеціальних програм: 

Відео — Аня Перепелиця. Музика — SI Process & Dennis Adu – Protea

Відвідувачі Фестивалю мали можливість побачити та погортати книжки, що вийшли друком з липня 2022 року до червня 2023 року на Вітрині новинок (щорічний спецпроєкт Читомо та Книжкового Арсеналу). Подивитися Вітрину новинок у діджитальному форматі також можна на сайті Читомо.

Візуальна складова фестивалю була представлена 7 виставковими проєктами. Окрім цього, відвідувачі мали змогу відвідати виставку «Форми присутності» у правому крилі Мистецького арсеналу та виставку «(про)мови», яку представила Лабораторія сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу». 

Традиційно у просторі та в програмі Фестивалю можна було оглянути проєкти за участі ілюстраторів, дизайнерів та шрифтарів — зокрема, була представлена стіна #ОБОЛОНЬЯ з промо-постерами українських ілюстраторів та Вітрина ілюстраторів в Музейній крамничці Мистецького арсеналу.

Понад 200 гостей взяли участь у подієвій частині XI Книжкового Арсеналу. На сценах Фестивалю звучали голоси українських та міжнародних гостей, серед яких: Павло Хазан, Остап Сливинський, Віталій Портников, Дмитро Кулеба, Ірена Карпа, Олександра Коваль, Оля Русіна, Ілона Замоцна, Павло Вишебаба, Олександра Матвійчук, Тімоті Снайдер, Гванца Джобава, Пітер Померанцев, Вейн Джордаш, Ектор Абад Фасіолінсе, Іван Крастев, Дайва Чепаускайтє, Петер Краус фон Клефф, Радован Ауер, Раті Муджірі та інші громадські та культурні діячі/ки, військові, політики/ні, письменники/ці, поети/ки, видавці/чині, дизайнери/ки, ілюстратори/ки, журналісти/ки, філософи/ні, перекладачі/ки, правозахисники/ці, режисери/ки, музиканти/ки, підприємці/ниці тощо. У перший день XI Книжковий Арсенал відвідав Президент України Володимир Зеленський та Перша леді Олена Зеленська. 

Сім подій цьогорічного Книжкового Арсеналу були підготовлені та проведені спільно з медіапартнером Фестивалю — Радіо Культура: три публічні інтерв’ю та чотири поетичні читання. Всі публічні інтерв’ю транслювалися наживо в ефірі Радіо Культура, а записана поезія звучатиме найближчими днями у лінійці радіолітературних передач. 

Медіасервіс MEGOGO ексклюзивно транслював події першого фестивального дня XI Книжкового Арсеналу —  дискусію «Демократія і війна», а також дискусію «Наш Крим: на сторінках книжок». Перегляд подій XI Книжкового Арсеналу на MEGOGO був безкоштовним навіть для незареєстрованих користувачів. Переглянути трансляцію можна за посиланням. Також можна подивитися запис цих подій на YouTube-каналі Мистецького арсеналу.

Команда фестивалю зробила відеозапис деяких дискусій, зокрема, онлайн-лекції Тімоті Снайдера «Чому свобода значить більше за все». Подію уже можна переглянути на YouTube-каналі Мистецького арсеналу. Незабаром будуть опубліковані й інші відеозаписи дискусій, а також текстові матеріали. 

До роботи ХІ Книжкового Арсеналу долучилися 80 волонтерів, які допомагали команді Фестивалю та зробили перебування відвідувачів комфортним.

Організатор Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал»: Мистецький арсенал у співпраці з ГО «Спільнота Мистецького арсеналу». Проєкт профінансовано урядами Великої Британії, Канади, США, Фінляндії, Швеції та Швейцарії за підтримки фонду «Партнерство за сильну Україну». Організатори дякують за підтримку партнерам, що долучилися до Фестивалю у 2023 році.  

Книжковий Арсенал є міжнародною подією, що організована Мистецьким арсеналом. Фестиваль відбувається з 2011 року, і за це десятиліття став однією з найбільш впливових літературно-мистецьких подій Східної Європи. У 2019 році отримав звання «Найкращий літературний фестиваль світу». Місія Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» — створювати такі взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями, коли поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги посилює спроможність людини та суспільства.