Простір «Бібліотеки майбутнього»

Простір «Бібліотеки майбутнього»

За останні десятиліття діяльність публічної бібліотеки настільки змінилася, що тепер це простір – не лише для читання, а й для роботи, соціалізації і безупинного розвитку без обмежень.  

 

Зусилля, які вкладають великі міста розвинених країн у бібліотеки, дозволяють людям відчувати себе там комфортно і захищено, займатися своїми справами, концентруватися і відпочивати. У Данії, Австрії, Франції, США та безлічі інших країн бібліотеки працюють до пізнього вечора та ніяк не контролюють перебування читачів у них. У Швеції є бібліотека для підлітків, вхід до якої заборонений дорослим, і в ній завжди повно відвідувачів. А в Афінах у публічній бібліотеці можна займатися як йогою, так і програмуванням.

«Сусіди, об’єднуйтеся!» – такий заклик ви не побачите в жодній книгозбірні світу, тому що це очевидна її роль. Бібліотека давно стала простором, під дахом якого збираються люди різноманітних сфер діяльності, з різними потребами, одинокі та безпритульні. А ще це місце зустрічі сусідів, яке неминуче веде до діалогу та налагодженню зв’язків, спільних інтересів і планів.

В Україні потенціал бібліотек поки що не використовується на повну, хоча книгозбірня має всі шанси бути місцем розбудови громадянського суспільства.

Простір «Бібліотеки майбутнього» на Книжковому Арсеналі уособлює сучасну публічну бібліотеку, де на кожному поверсі, на кожній локації навчаються, відпочивають, розважаються відвідувачі – вільні у виборі заняття. Разом із іншими відвідувачами – сусідами – можна знайомитися, навчатися, обговорювати книжки, події, відвідувати безкоштовні майстер-класи і навіть спати. Все, як у житті справжньої живої бібліотеки.

Архітектура простору має мінімалістичний дизайн і протиставляється традиції накопичення предметів і навантаження кольорів, як це зараз спостерігається у багатьох українських бібліотеках. В архітектурі невипадково використані будівельні матеріали, оскільки трансформація публічних бібліотек у більшості випадків розпочинається із будівництва. Першою бібліотекою нового зразка – як у дизайні, принципах інклюзивності, так і в змісті роботи стала дитяча бібліотека ім. Валі Котика на Подолі. Решта бібліотек – ще на стадії змін, тому будівельні риштування – це ще символ непростої перебудови і появи майбутніх бібліотек.

«Бібліотека майбутнього» – це проект оновлення публічних бібліотек Києва, який реалізується у місті за підтримки Департаменту культури КМДА з 2017 року.