Більше новин img

У Мистецькому арсеналі завершився ХІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

3.06.24
  • Без категорії
35 тисяч відвідувачів та понад 160 подій — у Мистецькому арсеналі завершився ХІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». У 2023-му на Книжковому Арсеналі побувало 28 тисяч відвідувачів

У неділю 2 червня завершився ХІІ Міжнародний фестиваль Книжковий Арсенал. В останній вечір фестивалю відбулася музично-поетична подія «Opus Doloris. Багатоголосся» — присвячена загиблим від російської агресії українським письменникам: Вікторії Амеліній, Глібу Бабічу, Володимиру Вакуленку, Олегу Клюфасу, Максиму Кривцову, Ігорю Мисяку, Іллі Чернілевському.

Стенд із книжками, які були знищені російською ракетою у Харкові, став важливим змістовно та збирав навколо себе людей. Книги на цьому стенді, обпалені, із запахом горілого, голосно нагадували відвідувачам — війна триває. Війна не лише проти людей, а й проти культури й мови.

Цьогоріч на Фестивалі відбулося понад 160 подій. Дискусії, перфоманси, вистави, кінопокази концерти, публічні розмови, а також 10 виставкових проєктів і 4 книжкові колекції, які осмислюють непрості досвіди, що стаються з українками та українцями у війні.

«Книжковий Арсенал — це мультидисциплінарний фестиваль, на якому осмислюються найважливіші питання суспільства, в якому ми живемо, саме в контексті книги. Цього року наші куратори фокус-теми, тобто того великого питання, навколо якого розгорталися всі дисткусії, Тетяна Огаркова і Володимир Єрмоленко запропонували таку метафору – “Життя на межі”. Її гірким втіленням та закликом до підтримки книжкового Харкова стали спалені наклади з харківської друкарні “Фактор-друк”, представлені на окремому стенді. А в подіях програми Фестивалю усі ми разом осмислювали ті досвіди, які проживає нині вся країна, наша культура та її люди. Дякую всім партнерам, завдяки яким цьогорічний Книжковий Арсенал зміг відбутися та зібрав 35 тисяч відвідувачів — тішуся, що Мистецький арсенал завдяки всім вам зміг провести другий Фестиваль в часи повномасштабної війни. У цьому просторі ми зробили все можливе, щоб зміцнити й підтримати один одного, а також просто побути разом», 

Олеся Островська Люта, генеральна директорка Мистецького арсеналу.

Книжковий Арсенал вдруге відбувся в умовах повномасштабної війни Росії проти України. З урахуванням минулорічного досвіду були впроваджені додаткові заходи безпеки для відвідувачів та учасників, крім того, вдалося вжити заходів для продовження Фестивалю в умовах відключення енергопостачання.

Фестиваль тривав 3,5 дні на першому поверсі Старого арсеналу, де свої стенди представили понад 100 українських видавництв та 5 книгарень. Кожна книгарня курувала стенди в певній категорії: Book.ua представила секцію «Художня література, книги англійською мовою»; Readeat — «Художня література»; Сенс — «Нон-фікшн»; Top Comics — «Мальописи»; Книжковий Лев — «Арт-книга».

Події фокус-теми, літературної програми, професійної програми, програми для/про дітей та підлітків, спеціальної програми Українського ПЕН та спеціальної програми фестивалю «П’ятий Харків» — не лише стали місцем зустрічі однодумців, а й дали змогу учасникам і гостям Фестивалю наблизитись до важливих тем, стати дотичними до формувань нових сенсів та поговорити про досвіди, свої та суспільні.

Під час ХІІ Книжкового Арсеналу було представлено 7 кураторських і спеціальних програм:

Найбільшу кількість подій представила Програма видавців, яка стала наймасштабнішою на ХIІ Книжковому Арсеналі. Її події були організовані видавцями, що брали участь у Фестивалі. 

Понад 260 гостей взяли участь у подієвій частині ХІІ Книжкового Арсеналу. На Головній, Літературній, Вуличній, Видавничій сценах, у Лекторії та в Майстернях звучали голоси українських та іноземних гостей, серед яких були Оксана Забужко, Франциска Девіс, Ліза Віда, Олена Стяжкіна, Таня Малярчук, французькі учасники — історики, письменники, Антоніо Ітурбе, Артур Дронь, Ахтем Сеїтаблаєв, Богдан Коломійчук, Ботакоз Кассімбекова, Радомир Мокрик, Марина Гримич, Ніколя Танзер, Девід Патрікаракос, Ноель Калхун, Олександр Михед, Олександра Матвійчук, Олена Максименко, Олеся Здоровецька, Раджі Абдул Салам, Рорі Фіннін, Тьері Пієль, Уям Блеккер, Якоб Вундервальд, Юрій Андрухович, Ярина Чорногуз та інші громадські та культурні діячі/ки, військові, політики/ні, письменники/ці, поети/ки, видавці/чині, дизайнери/ки, ілюстратори/ки, журналісти/ки, філософи/ні, перекладачі/ки, правозахисники/ці, режисери/ки, музиканти/ки, підприємці/ниці тощо. 

У другий день ХІІ Книжковий Арсенал відвідали перша леді Олена Зеленська, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Віце-прем’єрка Юлія Свириденко, в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв, у третій день — голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишин, п’ятий президент України Петро Порошенко, громадські діячі Сергій Притула та Володимир Бородянський, бізнесмен Віктор Пінчук та інші гості.

На ХІІ Книжковому Арсеналі була представлена традиційна «Вітрина новинок», яка втілюється на Фестивалі з 2015 року у співпраці з медіаресурсом «Читомо». «Вітрина новинок» зібрала близько 200 книжок, що вийшли друком в українських видавців з червня 2023 до травня 2024 року та прямо чи опосередковано стосуються теми війни. Після завершення фестивалю книжки з «Вітрини новинок» у просторі фестивалю були передані бібліотекам, що були зруйновані чи пошкоджені через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, у межах програми «Незламні бібліотеки» Українського ПЕН.

Цьогоріч Книжковий Арсенал започаткував Book Arsenal Fellowship Program — професійну програму, в межах якої Фестиваль відвідали семеро іноземних видавців та агентів з Чехії, Польщі, Данії, Грузії, Німеччини, Греції та Італії. Партнерські інституції — Український інститут книги та House of Europe — представили їм статистику українського книжкового ринку та можливості для фінансування перекладів українських книжок. Учасники програми також провели понад 60 B2B зустрічей з українськими колегами для налагодження партнерств.

Генеральним інформаційним партнером ХІІ Книжкового Арсеналу стало Суспільне мовлення. Упродовж усіх фестивальних днів на локації «Книжкового Арсеналу» працювали виїзні студії телеканалу Суспільне Культура, Радіо Культура, журналісти сайту Суспільне Культура,  інформаційного проєкту «Суспільне.Студія» та діджитал-платформи Суспільного Мовлення. Вони здійснювали прямі включення, трансляції з фестивалю, готували публікації і запрошували організаторів та гостей фестивалю на студійні інтерв’ю.

Медіапартнерами Фестивалю цього року були: Лірум, Cases, Liga.net, Українська Правда, Vogue.ua та 1+1 медіа.

Організатори дякують за підтримку партнерам, що долучилися до Фестивалю у 2024 році. 

Цього року до роботи ХІІ Книжкового Арсеналу долучилися 130 волонтерів, які допомагали команді Фестивалю та відвідувачам.

Команда фестивалю зробила відеозапис деяких дискусій, а також музично-поетичний перформанс Катерини Калитко та Мар’яни Садовської «Українська втома». Усі записи невдовзі будуть опубліковані на YouTube-каналі Мистецького арсеналу.  


Книжковий Арсенал організовується у співпраці з ГО «Спільнота Мистецького арсеналу». Проєкт підтриманий Фондом «Партнерство за сильну Україну», який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії, Швеції. 

Книжковий Арсенал — 2024 відбувається також за фінансової підтримки Державного міністерства культури та ЗМІ Німеччини в межах проєкту «Взаємообмін між німецькими та українськими літературними і книжковими секторами».