Літери в місті

Літери в місті

  • Номер стенду: F 5.14

«Літери в місті» — це проєкт про історію Одеси. Про історію крізь призму міських написів, як то вивіски, таблички, елементи навігації та реклами, афіші, оголошення й таке інше.

По цих написах можна вивчати мову візуальної комунікації міста з його мешканцями та спостерігати багаторазові зміни її правил.

По цих написах можна вивчати й коливання рівня культури, та й в цілому рівня життя в Одесі. Величезна безліч театральних афіш та оголошень у місті, театральна реклама та, власне, театральні вивіски заповнили Одесу початку минулого сторіччя; майже так саме її згодом заповнила типографіка кінотеатрів; майже так на межі тисячоліть все заповнили літери нічних клубів. На місці магазину Даймлера в самому центрі Одеси зараз працює мережевий супермаркет, на місці гаражів Форда немає взагалі нічого.

Звичайно, це проєкт і про вигляд міста. Одеса переживала різні часи, та в кожному з них зберігала своє яскраве і впізнаване обличчя. Вона пережила царів, революцію, румунську окупацію, радянську епоху, яскравий фінал ХХ століття, початок української незалежності — та елементи міської типографіки були учасниками цих подій. Зараз здається, що Одеса увійшла до епохи несмаку та вседозволеності. Історичні вивіски й заставні таблички таємничим (і не дуже) чином зникають з міських фасадів; обличчя міста змінюється неймовірно швидко та, здається, неймовірно неправильно. Тому збереження того, що ще можна зберегти, здається особливо важливим завданням.

Ну і, звичайно, це проєкт про красу. Більш ніж тисяча експонатів, що є прикладами міської типографіки, виглядають дуже красиво та дають грунт для фантазії про те, як може виглядати наше файне місто, якщо прибрати з нього усе зайве.

Секції: