Більше новин img

ХІІ Книжковий Арсенал оголошує фокус-тему та кураторів програм

6.03.24
  • Без категорії
  • Куратори
Кураторами фокус-теми ХІІ Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», який відбудеться 30 травня — 2 червня, обрано Тетяну Огаркову та Володимира Єрмоленка.

Тетяна Огаркова і Володимир Єрмоленко — люди великої праці. Їхній багатолітній подкаст про культуру для українських слухачів і кілька іншомовних подкастів про Україну для глобальної аудиторії — неоціненний внесок в українську суб’єктність. Їхні статті, книги й виступи дуже важливі. Однак, запрошуючи їх курувати фокус-тему, ми думали не лише про це. Нам йшлося про їхні регулярні волонтерські поїздки по всій Україні, а найбільше — на український Схід і Південь, які тривають з перших днів російського вторгнення. Про те, що вони бачать, як осмислюють побачене, які пропонують висновки. Як, фізично відчуваючи зміни ландшафту під час тривалих поїздок за кермом, коли Єрмоленки є в буквальному сенсі перевізниками людей, вантажів, а водночас думок, суджень і вражень, вони їх підсумовують. Що досвід межі — перебування на межі, наближення до межі, існування на межі сил — дає всім нам в Україні та за її межами? Тішуся, що Тетяна й Володимир погодилися на цю роль у Книжковому Арсеналі 2024 і взяли на себе ще один шматочок роботи, важливої для нас усіх

— Олеся Островська Люта, генеральна директорка Мистецького арсеналу.

Тетяна Огаркова – літературознавиця, журналістка та есеїстка (історія французької літератури, історії авангарду й теорії літератури). Докторка літературознавства (Університет Париж XII Валь де Марн), старша викладачка кафедри літературознавства Києво-Могилянської академії, членкиня ПЕН-Україна. Кураторка проєкту «Комунікація України за кордоном: інформація, аналіз, сторітелінг».

Володимир Єрмоленко – філософ, письменник та журналіст, президент ПЕН-Україна, доктор політичних досліджень (Франція), кандидат філософських наук, доцент Києво-Могилянської академії. Лауреат Премії імені Юрія Шевельова (2018), премій «Книжка року» у різних номінаціях (2018, 2015), Премії імені Петра Могили (2021). Тетяна Огаркова та Володимир Єрмоленко започаткували україномовний подкаст про культуру Kult: Podcast.

«Життя на межі» — фокус-тема і основна метафора ХІІ Книжкового Арсеналу, яку куратори розкривають у своєму есеї:

«Сьогодні від столичного життя, яке на поверхні майже нічим не відрізняється від довоєнного, до тієї межі, де життя у звичному для нас сенсі припиняє існувати – вісім годин автівкою…
Що ближче до межі, то більше реальність розріджується – дедалі менше людей, руху, життя. Людина на вулиці – це подія. Відкрита кав’ярня – це центр спорожнілого кварталу. Військова автівка, яка на швидкості пролітає повз тебе – це екшн. Віддалені звуки вибухів повністю витісняють звичний шум міста. Чим ближче до межі, тим більше зростає швидкість пересування, адже тут усі розуміють – смерть завжди наближається швидше, аніж рухаєшся ти. Саме повітря стає небезпечним.
Хто ці люди, які залишаються на межі? Хто ті люди, які сюди приходять?…
Там, на межі, люди відчайдушно роблять те, у що вірять. На межі люди наважуються бути тим, що інші лише вважають своїми переконаннями. Бути втіленням, стояти обличчям до зла, у повний зріст, тримаючи за своєю спиною решту світу. Нашого спільного світу».

Кураторкою Літературної програми Книжкового Арсеналу 2024 стала радіоведуча, радіопродюсерка та письменниця Олена Гусейнова.

Під час Книжкового Арсеналу також відбудеться Програма для/про дітей та підлітків. Її роботу куруватиме письменниця, журналістка, перекладачка, авторка книжок для дітей та підлітків Ольга Русіна.

Зі спеціальною програмою ХІІ Книжковий Арсенал прийматиме Літературний фестиваль «П’ятий Харків». Ця програма буде організована у співпраці з Харківським Літературним Музеєм. Куруватиме програму літературний критик, літературознавець, лектор, куратор мистецьких проєктів Євгеній Стасіневич.

Спеціальну програму подій на цьогорічному Книжковому Арсеналі вдруге представить Український ПЕН.

Під кураторством Оксани Карп’юк відбудеться Професійна програма, що стане майданчиком для галузевих дискусій, обміну досвідом і пошуку вдалих рішень.

Також на Книжковому Арсеналі будуть представлені окремі події від видавців.

Айдентика фестивалю, розроблена командою дизайнерів МА на чолі з Лєрою Гуєвською, відповідає фокус-темі та у візуальний спосіб осмислює ідею “життя на межі”. В нашій уяві межа це щось конкретне, але візуально — ефемерне, адже в природі немає чітких меж і кордонів. Де вона проходить? Праворуч, де лінія бойових зіткнень формує нову межу? Чи всередині нас, як пульсуюча артерія, що качає кров і живить весь організм? Нова айдентика КА пропонує відповісти на ці запитання, спираючись на власний досвід і відчуття.

Нагадаємо, що Книжковий Арсенал оголосив дати й формат проведення 12-го фестивалю. Крім того, до 22 березня триває прийом заявок на BOOK ARSENAL FELLOWSHIP PROGRAM від іноземних видавців, менеджерів з прав, літературних агентів та інші професіоналів книжкової справи, зацікавлених у співпраці з Україною.

Книжковий Арсенал є міжнародною подією, що організована Мистецьким арсеналом. Фестиваль відбувається з 2011 року, і став однією з найбільш впливових літературно-мистецьких подій Східної Європи. У 2019 році отримав звання «Найкращий літературний фестиваль світу». Місія Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» — створювати такі взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями, коли поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги посилює спроможність людини та суспільства.

Книжковий Арсенал організовується у співпраці з ГО «Спільнота Мистецького арсеналу». Проєкт підтримується Фондом «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії, Швеції.

Книжковий Арсенал — 2024 відбувається також за фінансової підтримки Державного міністерства культури та ЗМІ Німеччини в межах проєкту «Взаємообмін між німецькими та українськими літературними і книжковими секторами».