Фестиваль

Фестиваль

З 17 по 21 травня 2017 року у Мистецькому Арсеналі відбувся VII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», що обєднує літературу й мистецтво, представляє новинки понад 150 видавництв, Секцію ілюстраторів а також запрошує відвідати авторські, тематичні програми та спеціальні проекти, сформовані кураторською командою незалежних молодих критиків, культурних менеджерів та відомих письменників, спеціально запрошених Мистецьким Арсеналом.

Міжнародна програма. Фестиваль презентує розширену міжнародну програму, у якій запланована участь понад 50 відомих письменників, літературних діячів та митців із США, Канади, Великобританії, Японії, Швейцарії, Норвегії, Швеції, Німеччини, Франції, Польщі, Латвії, Чехії, Грузії, Бельгії, Румунії та інших країн.

У 2017 році Книжковий Арсенал також започатковує традицію запрошення до України великих світових літературних фестивалів. Першим гостем у межах цієї спецпрограми стане Бірмінгемський літературний фестиваль, що візьме участь у Книжковому Арсеналі із багатоплановою кураторською програмою, що включатиме перформативну, освітню, дослідницьку, клубну складові. У межах співпраці до Києва приїздить ціла делегація з Великої Британії. Серед гостей фестивалю також: Джозеф Макелрой (США), Аскольд Мельничук (США), Джонатан Коу (Велика Британія), Франц Голер (Швейцарія), Мартін Поллак (Австрія), Звонко Каранович (Сербія), Карл Шльоґель (Німеччина), Анжей Фрішке (Польща), Анна Хьоґлунд (Швеція), Їржі Гаїчек (Чехія), Девід Саттер (США), Аугільд А. Сульберґ (Норвегія) та інші.

Фокус-тема – «Сміх. Страх. Сила». Одночасно нарощуючи міжнародну складову, залучаючи нових партнерів і слідуючи за найсвіжішими тенденціями книговидавничого ринку, фестиваль прагне сфокусуватися на одній темі, аби якнайкраще представити її через літературу, мистецтво, освітні практики, перепрочитуючи і відрефлексовуючи.  Цього року говоримо про природу сміху, його багатоликість і визначальну роль у часи криз. Фокус-тема під назвою «Сміх. Страх. Сила» об’єднає дискусії про  політичний карнавал, чорний гумор та явища, з яких сміється український інтернет. Важливим приводом для означення теми стала 175-річниця з часу виходу повного видання «Енеїди» Івана Котляревського – яскравого прикладу української сміхової культури. Відтак ми пропонуємо поглянути на цей текст через театральну візію (завдяки новій версії вистави «Енеїда» харківського театру-студії «Арабески»), перформативні формати (завдяки мультимедійній лекції-колажу Юрія Андруховича з елементами котляревщини), візуальну складову (завдяки тематичним виставкам ілюстрацій, плакатів, карикатур тощо), гастрономічний акцент (всі дні фестивалю для відвідувачів діятиме вишукана ресторація «Еней» з спеціально розробленим меню) тощо.

Дитяча програма. Фокус цьогорічної Дитячої програми означено як «Про читання і прочитання: читати і думати». У подіях, об’єднаних цією темою, пропонуємо говорити про читання як складову розвитку критичного мислення, про книжки в освіті, практику промоції читання та стан критики укрдитліту, про дитячі книжки жанру нон-фікшн, про книжки на складні теми-виклики тощо.  «Нове.Діти» – саме той фокус, в який потраплятимуть нові формати роботи із дитячою та батьківською аудиторіями, нові автори та ілюстратори, нові довколакнижкові проекти, презентації нових ніш у книговиданні. Крім того, на відвідувачів чекатиме оновлений простір інноваційно-освітнього проекту Мистецького Арсеналу для дітей та підлітків – Арсенал ідей.

Кураторська програма Оксани Забужко «Розкажи мені про мене» (Література в світі глобального непорозуміння). Вже традиційно на роль куратора фестивалю запрошується відомий письменник. Якщо минулого року Юрій Андрухович представив свою програму, то цього року Оксана Забужко пропонує розмови на 4 дії з Ольгою Токарчук (Польща), Аскольдом Мельничуком (США), Гайке Марією Йогенінґ (Німеччина) і Сергієм Сингаївським (Україна), які ділитимуться враженнями, що може література в світі, який зненацька перестав бути зрозумілим. «У світі, де стрімголов згортаються зони комфорту, війни спалахують без оголошення, кризи стрясають країну за країною і ніхто не має врозумливого пояснення, ані що з тим робити, ані навіть як до того дійшло, бо всі, з «десіжин-мейкерами» включно, певні були, що «з нами такого статися не може»?», – саме про це йтиметься у кураторській програмі Оксани Забужко.

Музична програма. Цього року представлена Міжнародним проектом експериментальної  електронної музики та медіа-арту «EMVISIA» за участі митців з Франції, Великої Британії, Польщі і України, програма якого фокусується на підкреслено «високотехнологічних» творах, демонструючи безперервний зв’язок музичного мистецтва та наукового знання. Програми концертів та майстер-класів ЕМ-візії охоплюють широкий жанровий спектр сучасної електронної музики – від концертних творів композиторів академічної електроакустичної музики, аудіо-візуальних перформансів, сонорних інсталяцій, виступів музикантів експериментальної електронної музики, відео-арту. Кураторка Музичної програми – Алла Загайкевич, відома композиторка, кураторка електроакустичних проектів, викладач Національної музичної академії ім. П.І.Чайковського, авторка музики до фільмів «Мамай», «Поводир», «Жива ватра», «Будинок Слово».

Візуальні проекти і виставки. Апелюючи до виразного міждисциплінарного підходу, Книжковий Арсенал як проект Мистецького Арсеналу щороку приділяє особливу увагу візуальній компоненті – від стилю арт-директорки Альони Соломадіної до найсвіжіших дизайнерських тенденцій у зінах і самвидаві. Зокрема втретє оголошений конкурс Найкращого книжкового дизайну у співпраці з  Goethe-Institut в Україні за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку, фонду «Buchkunst», проекту Читомо, та маж на меті розвинути естетичний рівень видавничого продукту України.

Спільно з проектом Павла Гудімова та Діани Клочко «Українська візуальна книга»  пройде цикл подій, на яких дискутуватимуть про візуальну книгу, українські видання про мистецтво, фотокниги, артбуки – явище поки що не усвідомлене як ринковий напрямок і сегмент креативної економіки.

Виставки Книжкового Арсеналу глибше розкривають фокус-тему Книжкового Арсеналу – «Енеїда Базилевича» (про витворення «козацького міфу» у першому українському графічному романі), «Один кілометр Перцю» (про радянську специфіку сміху), «Вернер Клемке. Нестандарт», «Оноре Дом’є – батько французької карикатури» (про німецьку і французькі особливості карикатур), Андрій Сагайдаковський «Слухай уважно» (іронічне висміювання повсякдення), виставка плакатів молодих графічних дизайнерів «Сміх.Страх.Сила»,  міжнародна виставки ілюстрації «До речі, життя чудове», організовану Клубом ілюстраторів Pictoric.

Окрім того, будуть представлені виставкові проекти: робота-присвята пам’яті Одосії Плитки-Сорохан «Грушівка» (організатор проекту – Щербенко Арт Центр), TheROOM (кураторка – Наталка Гайда).

Спеціальні тематичні майданчики. Зважаючи на посилений інтерес до нон-фікшн-літератури, книг особистісного розвитку, з одного боку, і зростання цього сегменту в українських видавництвах, з іншого боку, цього року ініціюємо майданчик «Нон-фішкн» –для переговорів, презентацій відповідної літератури й зустрічі з соціально активними підприємцями.

Серед інших акцентів – благодійні, перфомативні проекти, виставки ілюстрацій і артінсталяції, кінопокази.  Ми продовжуємо тему шрифтової політики («Жива каліграфія»), нових коміксів і графічних романів («Територія графічної прози»), нестандартного осмислення власного досвіду («Club of creative philosophy»), специфіки функціонування малих книгарень («Просування книжок засобами медіа»). Також продовжуємо говорити про літературу національних меншин, які проживають поруч із українцями («Роми: (не)відомі»), про фантастику і міфологію (спеціальний проект «ЕнейВерсум»).

До складу кураторської команди Книжкового Арсеналу 2017 входять:

 • Оксана Хмельовська – координаторка фестивалю.
 • Тетяна Терен – кураторка фокус-програми «Сміх. Страх. Сила» та координаторка української програми.
  Поліна Городиська – кураторка Міжнародної програми.
  Юлія Козловець – кураторка Дитячої програми.
  Ірина Славінська – кураторка нової  програми «Я — Інший в дзеркалі» та традиційної вже серії діалогів «Обмін речовин».
 • Оксана Щур – координаторка проектів фестивалю і редакторка каталогу.
  Євген Стасіневич – куратор спеціального літературнго лекторію «Читати/говорити: лекторій».
  Анастасія Євдокимова – кураторка і координаторка поетичної та перформативної програм й сцен, а також спеціального проекту «Редакторський кабінет Еллана-Блакитного».
 • Алла Загайкевич – кураторка міжнародного проекту експериментальної  електронної музики та медіа-арту «EM-VISIA».
  Джонатан Девідсон – запрошений куратор Бірмінгемського літературного фестивалю.

Команда фестивалю висловлює вдячність партнерам:

 • Міжнародної програми: British Council в Україні, Goethe Institut в Україні, Французький інститут в Україні, Польський Інститут у Києві, Чеський центр у Києві, Австрійський культурний форум, Італійський Інститут Культури, Литовський культурний інститут, Грецький фонд культури, Посольство США в Україні, Посольство Німеччини в Україні, Посольство Республіки Польща в Україні, Посольство Швеції в Україні, Посольство Швейцарії в Україні, Посольство Словаччини в Україні, Посольство Грузії в Україні, Представництво Європейського Союзу в Україні, Франкфуртський книжковий ярмарок, Фонд «Buchkunst», Швейцарська культурна фундація Pro Helvetia, NORLA – Norwegian Literature Abroad (Норвегія), Rosa Luxemburg Stiftung (Німеччина), Flemish Literature Fund (Бельгія), Видавництво Lilla Piratförlaget (Швеція), Видавництво DOM (Німеччина), Writing West Midlands (Велика Британія).
 • Технічному: компанії «Zinteco»
 • Головному готельному: 11 Mirrors Design Hotel, Senator Apartments
 • Спеціальному готельному: Premier Hotels and Resorts
 • Спеціальним партнерам: ТОВ «Хіпакома», Caparol, Plastics, Poparada, Дукат
 • Ексклюзивному парнерові: Inkerman
 • Партнеру Бізнес-майданчика – Києво-Могилянській бізнес-школі (KMBS), Новій пошті, KNIGA.BIZ.UA.
 •  Партнеру конкурсу Найкращий книжковий дизайн і Секції ілюстраторів – Wacom
 • Партнеру ресторації «Еней» – літпабу «Крапка. Кома».
 • Ексклюзивному партнеру – ArtHuss
 • Поліграфічному партнеру – фамільній типографії huss
 • Партнерам виставок  – УВК (Українська візуальна книга), арт-центру Я Галерея, Національному художньому  музею України, родині Базилевичів, Національній бібліотеці України ім. Ярослава Мудрого, Щербенко Арт Центру, клубу ілюстраторів Pictoric, Студії «Арт і Я».
 • Партнерові нон-фікшн марафону у межах Дитячої програми Книжкового Арсеналу – Vodafone
 • Партнеру Благодійної програми – Yakaboo
 • Партнеру арт-проекту «Майданчик Брайля» – міжнародному благодійному фондові «Здоров’я майбутнього»
 • Медичному партнеру: Борис
 • Партнерам: готелеві «Мир», RABOTA.UA