Cпеціальні програми і проєкти img

Спецпрограма з фантастики

11.06.21

Від фантастичної літератури очікують не тільки візій майбутнього, а й певних картин соціального розвитку. Історично склалося, що довгий час вона відповідала цим очікуванням. Описи коливались від оптимізму до скепсису, від мрій про щасливе майбутнє людства, якому все до снаги — підкорити далекі зорі, подолати хвороби і ворожнечу, до картин занепаду та руйнації суспільства, панування зловісних корпорацій і тоталітарних культів.

Ці коливання майже завжди відповідають настроям, що панують у світі. Події останніх років поставили фантастів перед дилемою: відображати оптимізм, що панує в царині високих технологій та наукового прогресу, чи зосередитися на песимістичних настроях, які спричинила пандемія та супутні соціальні обмеження. Яким буде наш майбутній світ? Ми побачимо колонії на Марсі, які побудують мрійники на кшталт Маска, чи страшний тоталітаризм із обмеженням свобод і економічним занепадом?

Відгуки суперечливості технічного прогресу та соціального розвитку можна й раніше було побачити у багатьох творах фантастів. Розпад більшості світових імперій у ХХ столітті та усвідомлення ціни, яку сплатило людство за «поширення прогресу» призвело до остаточного переосмислення тісного зв’язку цих двох понять. Нині ж, після подій 2020-го року, вирахувати своє місце серед оптимістів і скептиків стало практично неможливо, а фантастична література остаточно позбувається їх чіткого поділу.

Учасники програми спробують осмислити, яким же зараз вбачається фантастам розвиток людства, чи є у ньому місце такому поняттю, як прогрес, та яким буде наш новий світ. Чи залишилося у ньому місце мріям про світле майбутнє, чи попереду лише утопії та все більш похмура література.

Українські письменники, науковці та суспільні діячі зустрінуться у діалозі про складні питання, які піднімаються у творах фантастів. Ми зосередимося на декількох темах, які особливо яскраво ілюструють розрив між оптимізмом науковців і скептицизмом широких верств населення після подій 2020 року: плюси та мінуси онлайн-спілкування, наукові сценарії подолання епідемій, які так і не справдилися, соціальні обмеження та добровільні «залізні завіси» як передвісники обмеження свобод, а також втрачена здатність мріяти й будувати плани в умовах невизначеності. Хто з учасників оптиміст, а хто скептик, вирішать для себе гості фестивалю.

Фантастика може запропонувати чималий спектр тем, де оптимізм і скептицизм крокують поруч. Твори із застереженнями, де головною є надія, що таке ніколи не станеться. Твори, що закликають до руйнації існуючих соціальних систем — особливо систем тоталітарних. Твори, де оспівується людський геній, який знайде вирішення будь-якої проблеми, навіть якщо її створив інший геній. Фантасти часто виступають найбільшими оптимістами і найбільшими скептиками людства, але лише від нас самих залежить, чи буде наш світ сповненим мрій.

Літературне об’єднання «Зоряна фортеця» сприяє появі нових імен та ідей в українській фантастиці, зміцнює зв’язки між авторами, які працюють у жанрі фантастики, та читачами, підтримує прагнення молодих авторів вчитатися та розвивати свої літературні навички.