Арт-центр Я Галерея, УВК (Українська візуальна книга), Мистецький Арсенал
Вернер Клемке (1917-1994), німецький художник-графік ХХ століття, створював книжкову графіку, плакати та здійснив революцію в макетуванні та верстці книг, підносячи процес книговидання до рівня мистецтва. Він сам створював унікальні рукописні шрифти, розробляв макети, які відштовхувалися від середньовічних книг, однак надруковані та помножені за допомогою верстату, власноруч підбирав папір та палітурки.
Художник працював переважно у техніці ксилографії (гравюри по дереву), яка є важкою та кропіткою, але одночасно дозволяє передавати найбільшу кількість напівтонів – процес її виготовлення він перейняв після поїздки до Китаю і вважається, що саме Клемке повернув Європі цю забуту техніку.
У центрі проблематики творчості Клемке-ілюстратора – можливість гуманізму після Другої світової війни. Це глибоко індивідуальне питання: художник сам був змушений воювати на боці фашистів, але під час служби усіляко допомагав рятуватися євреям, підробляючи прізвища у документах. Ілюструючи «Декамерон» Боккаччо, «Кандида» Вольтера або когось із сучасних авторів, Клемке, здається, поєднує елементи усіх епох та стилів, тим не менше завжди залишаючись вірним власному стилю – легкому та водночас глибокодумному. Окрім класичних книг, художник працював над кіно- та театральними афішами та дитячими книгами, де вповні проявився його природний м’який гумор: «Дитяча книга без кольорової картинки – як суп без солі: прісна. Як ранкове какао без цукру: неїстівне. Як день канікул без сонця: нудний». Поруч з тим, Клемке є автором численних еротичних зображень, які, однак, в поєднанні з карикатурністю виглядають ніби наївні фантазії підлітка.
У 2017 році виповниться 100 років з дня народження Клемке, а його творчість і досі виглядає актуально. На виставці представлені оригінали книг його оформлення, плакати, марки, гравюри та обкладинки журналу Das Magazin.