Більше новин img

Українська культура на Лейпцизькому книжковому ярмарку

21.03.24
  • Без категорії
  • Ярмарок

Програма подій та стенд Мистецького арсеналу

Україну на цьогорічному Лейпцизькому книжковому ярмарку представляють національний стенд, організований Українським інститутом книги, стенд Мистецького арсеналу та стенд міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz.
Участь у Leipziger Buchmesse, яка працюватиме 21–24 березня, стала можливою завдяки підтримці організаторів Лейпцизького книжкового ярмарку та міста Лейпциг.

Мистецький арсенал представляє стенд, візуальна концепція якого інспірована проєктом УКРАЇНА В ОГНІ — художньою ініціативою, спрямованою на документування та поширення сучасного українського мистецтва, що осмислює війну в Україні з 2014 року до сьогодні, в часи повномасштабного російського вторгнення. На стенді Мистецького арсеналу можна буде дізнатися про українське сучасне мистецтво та мистецтво 1910–1930 років, переглянувши видання до виставок Мистецького арсеналу, зокрема каталог проєкту «Україна в огні», а також почути про історію інституції та Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал».

Візуальну складову стенда створив Костянтин Марценківський — дизайнер Мистецького арсеналу.

«Цьогорічна участь у Лейпцизькому книжковому ярмарку для Мистецького арсеналу — це можливість зберігати Україну на порядку денному німецьких читачів та інтелектуалів. Нам важливо продовжувати розповідати і про історію української культури, і про досвід війни тут і зараз: пояснювати, висвітлювати українську точку зору, слухати аргументи і контраргументи наших колег з інших країн. Ми хочемо не лише бути почутими, ми прагнемо, щоби нас розуміли, щоб разом із нами думали над величезними викликами, які приносить всьому світу російська війна проти України. Культура, а книги і мистецтво зокрема, допомагають вести цей діалог, допомагають розв’язувати найскладніші дилеми нашого часу»,зазначає Олеся Островська-Люта, генеральна директорка Мистецького арсеналу.

Події української програми, організованої Goethe-Institut в Україні спільно з Національним культурно-мистецьким та музейним комплексом “Мистецький арсенал” та у партнерстві з Українським інститутом книги та Українським інститутом, відбуватимуться на сцені національного стенду України та на сцені Кафе Європа. Програма фінансується містом Лейпциг, Саксонською міською канцелярією та Лейпцизьким книжковим ярмарком.

За участі представників Мистецького арсеналу відбудеться вісім подій.

21 березня о 14.30 відбудеться відкриття національного стенда «Українські історії опору та ідентичності». Участь візьмуть Астрід Бьоміш (директорка Лейпцизького книжкового ярмарку), д-р Скаді Єнніке (мер культури міста Лейпциг, представник бургомістра міста Лейпциг), Фабіан Мюльталер (директор Goethe-Institut в Україні),
Олеся Островська-Люта (директорка культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький Aрсенал»), Олівер Шенк (Державний міністр і голова Державної канцелярії Саксонії) та Катерина Рітц-Ракуль (голова іноземного представництва в Німеччині).
Того ж дня о 15.30 директорка культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал» Олеся Островська-Люта візьме участь у публічній розмові «Київ і Лейпциг. Від побратимства міст до партнерства людей та ідей» разом із Скаді Єнніке (мер міста Лейпциг), Ладою Наконечною (художниця, графічна дизайнерка, фотографка та відеохудожниця) та Світланою Лібет (мистецтвознавиця).

22 березня об 11.00 — дискусія «Досвід — література — пам’ять» з Aлександером Кратохвілем, Оленою Стяжкіною, Олесею Островською-Лютою та Лією Достлєвою.
Того ж дня о 13.00 — публічна розмова «Найкращий книжковий дизайн в Україні зараз. Трансформаційні сили, які допомагають впоратися та вистояти». Участь візьмуть Володимир Гавриш, книжковий дизайнер, дійсний військовослужбовець, Валерія Гуєвська, дизайнерка, арт-директорка, Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Модеруватиме Ольга Жук, заступниця генеральної директорки Мистецького арсеналу з питань сучасного мистецтва та музейної справи.
Того ж дня о 17.00«Дизайн з передової», публічна розмова Володимира Гавриша (солдат Збройних сил України; художник, дизайнер та автор артбуків, який здобув гран-прі та кілька номінацій у конкурсі «Найкращий книжковий дизайн 2023») та німецької журналістки Крістіни Томас.

23 березня о 10.15 — публічна розмова «Книжка для дітей. Інструкція з використання». Дискусія з Юлією Козловець (Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»), Катериною Міхаліциною (письменниця, перекладачка, редакторка, волонтерка), Марієттою Зандер (завідувачка бібліотеки Goethe-Institut в Україні), та Оленою Захарченко (авторка книжок для дітей і дорослих).
Того ж дня об 11.00 — панельна дискусія «Творити в буремні часи: антології та каталоги», розмова з кураторами та творцями антологій, архівів, збірок та журналів. Учасники: Ларс Хармсен (журнал Slanted, Німеччина), Ольга Жук («Україна в огні», Мистецький арсенал), Уляна Биченкова (Listok), Лада Наконечна (художниця, дослідниця, кураторка). Модеруватиме Світлана Лібет (письменниця, редакторка та журналістка).

Того ж дня о 12.00 — панельна дискусія «Мистецтво для протесту, сили та витривалості». Учасниці: Неля Ваховська (німецькознавиця, літературна перекладачка, співрежисерка ViceVersa), Євгенія Білорусець (художниця, письменниця, фотографка, співзасновниця літературно-мистецького журналу «Простори», член міждисциплінарного кураторського колективу Hudrada), Олеся Островська-Люта (арт-менеджерка та кураторка сучасного мистецтва, генеральна директорка «Мистецького Арсеналу»), Марія Ісерліс (кураторка, історикиня мистецтва, співкураторка виставки «Калейдоскоп історії: українське мистецтво 1912-2023» в Альбертинумі в Дрездені, керівниця відділу міжнародних зв’язків Державних колекцій мистецтва м.Дрездена).

Детальніше з повною Українською програмою, що відбудеться на Лейпцизькому книжковому ярмарку, можна ознайомитися тут.

На запрошення Фонду Stiftung Buchkunst та за підтримки Goethe-Institut в Україні в дати роботи Лейпцизького книжкового ярмарку відбудеться професійна подорож українських дизайнерів у межах конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал». Учасниками подорожі — дизайнери, що отримали гран-прі конкурсу «Найкращий книжковий дизайн — 2023» Володимир Гавриш та Марія Гавриш, а також представники команди Мистецького арсеналу.
У програмі візиту — відвідини дизайнерських студій та бюро, Німецької національної бібліотеки, де зберігається архів конкурсу «Найкращий книжковий дизайн зі всього світу», ярмарку незалежних видавців It’s a book 2024 та участь у публічних подіях під час Лейпцизького книжкового ярмарку.

Нагадаємо, що минулого року Мистецький арсенал також брав участь у Лейпцизькому книжковому ярмарку. Як це було, можна переглянути тут.

Стенд був наданий Мистецькому арсеналу безкоштовно завдяки підтримці організаторів ярмарку та партнерів.