Ювілейний Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» завершується у ці вечірні години 27 червня гучним концертом Сергія Жадана та гурту «Жадан і Собаки». Фестиваль тривав 5 днів, Мистецький арсенал зібрав для цього понад 200 видавців, ілюстраторів та інституцій культури. У межах Фестивалю відбулося понад 300 подій — презентацій, дискусій, концертів, перформансів, лекцій. У просторі Мистецького арсеналу під час фестивалю відбулось 16 виставок.
Дотримуючись карантинних норм, фізичний простір історичної будівлі Мистецького арсеналу прийняв на 30% менше людей, ніж 2019 року. Проте вперше велику частину подій тисячі людей зі всієї України та світу могли дивитись у безкоштовній трансляції на МЕGOGO за підтримки компанії Visa. Зокрема і в 187 бібліотеках України та світу, де на перегляди трансляцій Фестивалю збирались компаніями. Директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта говорить, що на такій успіх організатори навіть не розраховували:
Фестиваль готувався в умовах цілковитої невизначеності, обставини, в яких він організовувався, постійно змінювались. Проте настрій команди залишався один — будь що провести Х Книжковий Арсенал, підтримати бодай трохи середовище книжки, мистецьке середовище, хай і в нетиповий час — у червні замість травня, хай і з мінімальною кількістю відвідувачів. Проте результати перевершили наші очікування — читачі, письменники, видавці, ілюстратори, дизайнери, музиканти, художники зустрілись нарешті разом. А книжка була і залишається для цих людей полем взаємодії
В умовах карантинних обмежень Книжковий Арсенал зазнав змін — квитки продавались лише онлайн, вільний вхід цього року, окрім традиційно пільгових категорій — ветеранів, людей з інвалідністю, дітей до 12 років, музейних працівників, власників карток ІСОМ, — було відкрито і для людей з пенсійними посвідченнями. Фестиваль обмежив кількість безкоштовних запрошень для учасників та традиційно професійних аудиторій.
Задля безпеки і свободи дітей та їхніх батьків дитяча частина Х Книжкового Арсеналу вперше розбудована у дворі комплексу. Координаторка Фестивалю Юлія Козловець підсумовує:
Ми впровадили багато нетрадиційних рішень цього року, робили і продовжуємо робити те, що ніколи не робили до цього червня. Завдяки цим рішенням нам вдалося розвантажити простір будівлі Арсеналу і уникнути скупчень. Відвідувачі і видавці мали більше простору, більше повітря, почувалися вільніше. Ми також зафіксували зворотній зв’язок від усіх і будемо удосконалювати умови участі у Фестивалі на 2022 рік
Фокус-тема Фестивалю – «Оптимісти Скептики», куратор фокус-теми — Ростислав Семків. Запрошений куратор-письменник — Сергій Жадан. Усього було проведено 8 кураторських програм, які створили, окрім зазначених: Ольга Жук, креативна директорка Довженко-Центру, Оксана Хмельовська, керівниця відділу літературної справи Мистецького арсеналу, Оксана Щур, керівниця літературної лабораторії Мистецького арсеналу, Любов Морозова, художня керівниця Kyiv Symphony Orchestra, Ірина Славинська, виконавча продюсерка Радіо Культура, Юлія Козловець, координаторка Книжкового Арсеналу, Тетяна Родіонова, провідна співробітниця відділу літературної справи Мистецького арсеналу.
У межах Фестивалю відбудуться також B2B-переговори (5-7 липня) між українськими та закордонними видавцями задля налагодження співпраці й купівлі прав на українські книжки. Переговори відбуватимуться у межах Професійної програми «Література на експорт». Це вже другий рік для цього проєкту.
Метою «Літератури на експорт» є збільшення обізнаності іноземців в українській книжці та надати можливість українським видавцям розпочати експорт або наростити його шляхом встановлення прямих контактів на B2B-зустрічах з іноземними партнерами.
Цього року «Література на експорт» є спільним проектом Книжкового Арсеналу та програми ЄС “Дім Європи”. Партнери проекту — Creative Europe та відділи публічної дипломатії МЗС України.
У межах Фестивалю відбувся конкурс «Найкращий книжковий дизайн», гран-прі в якому отримала творча майстерня «Аґрафка» (Романа Романишин, Андрій Лесів) за книжку «Куди і звідки» від Видавництва Старого Лева. Ця книжка представлятиме Україну у світовому конкурсі книжкового дизайну Фонду «Buchkunst» та увійде до колекції «Найкрасивіші книги світу».
Партнери ювілейного Книжкового Арсеналу: компанія Visa та фонд Zagoriy Foundation.
Письменницьку програму Сергія Жадана підтримала компанія Uklon, співорганізатором Програми для дітей та підлітків виступив Український інститут книги.
До роботи Х Книжкового Арсеналу долучилось понад 400 волонтерів.
Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» проводиться Мистецьким арсеналом з 2011 року. Його місія — створювати такі взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями, коли поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги посилює спроможність людини та суспільства.