Конкурс «Найкращий книжковий дизайн» у 2022 році всьоме проводить Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» у співпраці з Goethe-Institut в Україні, за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку та Фонду Buchkunst.
Зважаючи на складні обставини російської війни в Україні, цьогорічний Конкурс відбуватиметься у особливому форматі та в дусі підтримки стійкості книжкової креативної спільноти.
До участі в Конкурсі приймаються книжки, які були надруковані в період з червня 2021 року по грудень 2022 року і не були заявлені до Конкурсу раніше.
Подані книжки повинні бути створені українськими дизайнерами / ілюстраторами, або створені на замовлення українського видавництва. Не розглядаються видання з купленим ліцензованим контентом, права на який належать іноземним компаніям.
На Конкурс можуть подати книжки видавництва, приватні особи, а також інституції та установи, які виступили ініціатором видання. До участі у конкурсі можуть бути подані до 5 книжок одного видавництва. Участь у конкурсі безкоштовна.
Переможці будуть визначатися у п’яти категоріях:
- книги для читання (книжки, у яких домінує текстова частина; поезія, проза, фікшн, нон-фікшн);
- візуальна книга (видання, у яких домінує візуальна частина; видання про мистецтво, альбоми, фотокниги, каталоги, книжки зі значною кількістю зображень, графічні романи тощо);
- дитяча книга (дитяча й підліткова книжка різних жанрів і видів, дитячі графічні романи);
- утилітарна (книга переважно прикладного характеру, науково-популярна книга, наукова, навчальна література, путівники, кулінарна книга тощо);
- експеримент (самвидав, фотокниги, артбуки і лімітовані видання, зіни, графічні романи тощо).
Серед поданих книжок у цьогорічному Конкурсі буде визначено 15 книжок-переможців, по 3 книжки у кожній з категорій. Переможці конкурсу представлятимуть український книжковий дизайн на міжнародному конкурсі найкрасивіших книг світу, яке організовує німецький фонд Buchkunst, а також експонуватимуться на міжнародних книжкових ярмарках у Ляйпцигу і Франкфурті.
Враховуючи нерівноцінні умови роботи, в яких через повномасштабну війну в Україні опинились частина українських видавництв та дизайнерів, конкурс цьогоріч проходитиме у форматі професійного рев’ю членами журі, Гран-Прі конкурсу не вручатиметься.
Результати конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» будуть оголошені в січні на сайті Книжкового Арсеналу.
Під час цьогорічної української програми на Франкфуртському книжковому ярмарку ми побачили, наскільки важливою стала присутність української книги у медіа та видавничому секторі в Європі та світі. Тому, незважаючи на надзвичайно складні умови, в яких опинилися видавці, книжкові дизайнери та поліграфісти через війну, проведення цьогорічного конкурсу на кращий книжковий дизайн – це можливість вкотре нагадати світові про стійкість та наполегливість української культури. Цього року ми вирішили не присуджувати Гран-прі, а визначити лише 15 фіналістів, книги яких ми передамо на конкурс Фонду “Найкрасивіші книги світу”, адже вважаємо, що кожен, хто працював над створенням нових книг попри всі виклики, заслуговує на нагороду
— Фабіан Мюльталер, Директор Goethe-Institut в Україні
Ми вирішили все таки провести конкурс Найкращий книжковий дизайн — 2022, незважаючи на скасований 11й Книжковий Арсенал, складні умови, в яких ми всі працюємо сьогодні, в яких створювали цьогоріч свої книжки українські видавці, книжкові дизайнери. Але цей складний рік стався з нами всіма, він мав свої втрати, але й свої здобутки. Ми хочемо відзначити найкращих, назвати їхні книжки та подякувати їм, а також не втратити можливість представити цього року український книжковий дизайн на світовому конкурсі Best Book Design from All Over the World у Німеччині. Адже сьогодні особливо важлива міжнародна присутність нашої книжки, промоція якісного сучасного українського культурного продукту, комунікація назовні нашої суб’єктності та гідності
— Юлія Козловець, координаторка Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал»
Звертаємо вашу увагу на оновлені ПОЛОЖЕННЯ щодо організації та проведення конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» і просимо уважно ознайомитися з ними.
Подати заявку для участі можна за посиланням
Дедлайн подачі заявок та друкованих примірників книжок на Конкурс — 23 грудня 2022 року включно.
Фізичні примірники книжок просимо надіслати поштою або кур’єром на адресу офісу Мистецького арсеналу:
м. Київ, вул. Лаврська, 10.
Контактна особа — Оксана Карп’юк, +380675889410.
Минулого, 2021 року, Книжковий Арсенал провів 6 конкурс «Найкращий книжковий дизайн». Гран-Прі конкурсу отримала творча майстерня «Аґрафка» (Романа Романишин, Андрій Лесів) за книжку «Куди і звідки» від Видавництва Старого Лева. Це ж видання перемогло у номінації «Дитяча книга». З переможцями в інших номінаціях можна ознайомитися за лінком.
Конкурс «Найкращий книжковий дизайн» було започатковано в 2016 році Міжнародним фестивалем «Книжковий Арсенал» в співпраці з Goethe-Institut в Україні за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку та фонду «Buchkunst». Переможці конкурсу представляють український книжковий дизайн у міжнародному змаганні, яке організовує німецький фонд Buchkunst; також книжки-переможці експонуються на міжнародних книжкових ярмарках у Ляйпцигу і Франкфурті.
Контактні особи:
Оксана Карп’юк, Книжковий Арсенал
[email protected]
Марія Шубчик, Goethe-Institut в Україні
[email protected]