ІСТОРІЯ ФЕСТИВАЛЮ
Вперше Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» відбувся у 2011 році. Першою кураторкою фестивалю була Ольга Жук, а технічною директоркою — Юлія Лесечко. Відтоді гостями міжнародної програми фестивалю стали майже пів тисячі відомих міжнародних авторів з понад пів сотні країн. Щороку близько 200 українських видавництв презентують свої видання на виставці-ярмарку. Запрошеними кураторами фокусної теми фестивалю та його окремих програм у різні роки були Оксана Забужко, Сергій Жадан, Андрій Курков, Любов Морозова, Алла Загайкевич, Ірина Славінська та інші.
У березні 2019 року Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» визнали найкращим літературним фестивалем року на Лондонському книжковому ярмарку.
5
днів фестивалю35
країн за 9 років~ 200
видавців-учасників щороку15
спеціальних програм і тематичних блоків> 520
гостей з різних країн за 9 років> 1000
книжкових новинок спеціально до фестивалю450
подій щороку> 55 000
відвідувачів20 000 м²
виставкової площіМіжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»
щорічний проєкт Мистецького арсеналу. Це грандіозна інтелектуальна подія України, де розвиваються і взаємодіють книжкова, літературна, мистецька сцени, порушуються та осмислюються вагомі питання буття людини, а також суспільства й культури, спонукаючи до проактивної позиції учасників і відвідувачів.
Місія Книжкового Арсеналу
створювати такі взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями, коли поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги посилює спроможність людини та суспільства.
Цілі Книжкового Арсеналу:
- Створювати дружній простір (офлайн та онлайн) для взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями та репрезентації книги в усіх її проявах.
- Стимулювати якісний розвиток і взаємодію книжкової, літературної, мистецької сцен.
- Проблематизувати і осмислювати вагомі питання людини, суспільства і культури.
- Інтегрувати українську і міжнародну книжкову та літературну спільноти.
2024
ХІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» став другим, що відбувся в умовах повномасштабної війни. Він розпочався 30 травня і тривав три повних дні до 2 червня. У програмі Фестивалю було понад 160 подій у межах фокус-теми «Життя на межі», літературної програми, програми для/про дітей та підлітків, професійної програми, спеціальної програми Українського ПЕН, спеціальної програми Літературного фестивалю «П’ятий Харків». Були також окремі події від видавців, перформативні події та майстер-класи. У книжковому ярмарку, який працював на першому поверсі Старого арсеналу, взяли участь понад 100 видавництв і 5 книгарень, які представляли книжки у секціях «Арткнига», «Художня книга», «Нон-фікшн», «Книжки англійською мовою», «Мальописи». Візуальна складова XІI Книжкового Арсеналу була представлена 10 виставковими проєктами та чотирма книжковими колекціями. Відвідувачі також могли оглянути виставку «Між прощанням і поверненням» та виставку «Пелікан» Жені Олійник у Малій Галереї Мистецького арсеналу. Команда Книжкового Арсеналу записала 10 дискусій, ще 10 подій записав генеральний медіапартнер фестивалю — Суспільне мовлення. Усі записи можна переглянути на YouTube-каналі Мистецького арсеналу. Для безпеки учасників та гостей фестивалю у Мистецькому арсеналі було доступне найпростіше укриття й були запроваджені підсилені заходи безпеки. Загалом фестиваль відвідало понад 35 тисяч відвідувачів.
Повернутися в 2024
2023
В умовах повномасштабної війни Росії в Україні та воєнного стану, що триває в країні, XI Книжковий Арсенал зазнав змін — Фестиваль тривав три повних дні 23-25 червня з вечором-відкриттям 22 червня, а його масштаб був значно меншим: програма та ярмарок відбувалися тільки на першому поверсі Мистецького арсеналу й на Вуличній сцені. «Коли все має значення» — фокус-тема XI Книжкового Арсеналу. Відвідувачі XI Книжкового Арсеналу побачили та долучилися до близько 100 подій. Візуальна складова фестивалю була представлена 7 виставковими проєктами. Окрім цього, відвідувачі мали змогу відвідати виставку «Форми присутності» у правому крилі Мистецького арсеналу та виставку «(про)мови», яку представила Лабораторія сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу». Команда Фестивалю зробила відеозапис вибраних подій програми, які можна переглянути на YouTube-каналі Мистецького арсеналу. Для безпеки учасників ярмарку та програми подій у Мистецькому арсеналі було доступне найпростіше укриття.
Повернутися в 2023
2022
Фестиваль було скасовано у зв’язку з повномасштабною війною Росії в Україні. У дати Книжкового, в травні, відбулася публічна розмова «Наше Велике переселення», що відрефлексувала новий вимір фокус-теми фестивалю, яку було обрано в 2022 році. Окрім щорічних проєктів, зокрема для професійної аудиторії, команда продовжила працювати на підтримку видавничої сфери та літературної і мистецької сцени в Україні. Особливу увагу Книжковий Арсенал зосередив на інформуванні світової книжкової спільноти про війну Росії в Україні, міжнародній культурній адвокації України, а також представленні України та фестивалю на міжнародних книжкових ярмарках і літературних фестивалях. #ПрацюємоДляПеремоги та #НаближаємоКнижковий
Повернутися в 2022
2021
Після року перерви у зв'язку з пандемією COVID-19 ювілейний Х Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» повернувся в офлайн з гештеґом #дочекаємоськнижкового та фокус-темою «Оптимісти Скептики». «Книжковий Арсенал» зібрав більше 200 видавців, ілюстраторів та інституцій культури. У межах Фестивалю відбулося понад 300 подій і 16 виставок – усе це з дотриманням карантинних норм. А для гостей з інших міст і країн, які не мали змоги приїхати до Києва, цьогоріч з'явилася можливість переглядати велику частину подій фестивалю в онлайні у безкоштовній трансляції на МЕGOGO.
Повернутись в 2021
2020
Основна частина фестивалю не відбулась через пандемію. Проте вперше проведено професійну онлайн-програму «Література на експорт». Її результатом стали 147 B2B-переговорів за участі 38 іноземців із 24 країн. Започатковано проєкт пітчингу українських книжок для екранізацій Book Pitch.
Повернутись в 2020
2019
Нагорода International Excellence Awards 2019 Лондонського книжкового ярмарку в номінації «Літературний фестиваль». Після перемоги в конкурсі «Найкращий книжковий дизайн» книжка арт-студії «Agrafka» «Я так бачу» отримала бронзу на конкурсі «The Best Book Design from all over the World 2019», організованому німецьким фондом «Stiftung Buchkunst».
Повернутись в 2019
2018
Створення першої VR-книжки в Україні «Знайомство з Туконі». Рекордна кількість іноземних гостей — 106 авторів і культурних діячів із 31 країни світу
Повернутись в 2018
2017
Фестиваль-гість — Бірмінгемський літературний фестиваль
Повернутись в 2017
2016
Старт конкурсу «Найкращий книжковий дизайн». Вперше на Книжковому Арсеналі — стенд Франкфуртського книжкового ярмарку
Повернутись в 2016
2015
Конгрес незалежних книгарень. Програма для малих видавців. Започаткування ярмарку ілюстраторів
Повернутись в 2015
2014
Спеціальна філософська програма Pastiche Project
Повернутись в 2014
2013
Виставка найкрасивіших дитячих книг «Білі круки»
Повернутись в 2013
2012
Фестиваль Нової Музики за партнерства агенції «УХО»
Повернутись в 2012
2011
Старт! Майже 100 учасників, 30 гостей із 10 країн
Повернутись в 2011
Серед наших гостей - світові зірки:
Фестиваль — майданчик реалізації унікальних проєктів
Фестиваль має власну премію — конкурс «Найкращий книжковий дизайн»
З 2016 року Книжковий Арсенал в співпраці з Goethe-Institut в Україні за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку і фонду Buchkunst проводить серед українських видавців і культурних інституцій всеукраїнський конкурс на найкращий книжковий дизайн. Конкурс покликаний говорити про видання як мистецький об’єкт і розвивати книговидавничу галузь в естетичному напрямку.
Церемонія нагородження переможців відбувається на відкритті Книжкового Арсеналу, видання-переможці та стенд видавництва позначаються окремими маркерами під час всього фестивалю. Видання, що входять до короткого списку конкурсу, щороку представлені у колекції «Найкрасивіші книги світу» на Франкфуртському та Лейпцизькому книжкових ярмарках та змагаються у світовому конкурсі.