Національний Центр театрального мистецтва імені Леся Курбаса, створенний постановою Кабінету Міністрів від 12 грудня 1994 року, розпочав роботу 1995 року. Ми врахували новітній досвід сучасної світової культури, де передбачається “тотальність” функцій, легка взаємозамінність “елементів”, паралельний розвиток теорії і практики, принцип багаторівневості і симультанності.
У Центрі чотири підрозділи: науковий, дослідно-експериментальний, відділи драматургічних та культурологічних проєктів. Перевага надається генерації ідей, молодим силам і новітнім методам і методологіям, експерименту у найширшому художньому просторі (сьогодні не можна досліджувати театр поза цілісним художнім контекстом). Центр ставить на меті провокацію експерименту й створення світобудівничих моделей Театру нової Мови, театру – конструктора національного духовного середовища. Інтелектуальна думка нової України, її культорологія і мистецтвознавство мають реінтегруватися у європейський і світовий контекст, з якого вони з відомих історичних причин випали.
Діяльність Центру має п’ять стратегічних напрямів:
1. Відпрацювання сучасної моделі діалогу: культура України і українська культура – культура Світу.
2. Написання історії українського театру ХХ ст. в контексті світової художньої культури, з використанням новітніх методологій.
3. Створення системи культурологічних проектів широкого спектру як механізму реінтеграції національної культури у світовий контекст.
4. Формування інноваційних моделей театральної і художньої освіти.
5. Аналіз державної культурної політики, пропозиції альтернативних та інноваційних її форм.
ВИДАВНИЧІ ПРОЕКТИ ЦЕНТРУ
Видавничі проекти репрезентують корпус стратегічних завдань НЦТМ імені Леся Курбаса, націлених на фундаментальні дослідження художньої культури та суміжних наук, новітню драматургію та театральну практику. У запропонованих до ознайомлення книгах відтворена широка панорама дискурсів сучасної науки. Синергетика, семіотика, антропологія, герменевтика, компаративістика співіснують в єдиному просторі, вступають у полілог, провокують нову якість мислення. Видання Центру відрізняються поліфонією жанрових сполук та методологічною плюральністю. Серед видань Центру науковий альманах «Курбасівські читання», монографії, антології і авторські збірки сучасної драматургії – як вітчизняної так і іноземної, інформаційні збірники, присвячені театральному процесу в Україні і за кордоном.
Важливою місією Центру є поширення й популяризація виданих книг, зокрема презентації в багатьох містах України та на міжнародних театральних форумах. Центром здійснена розсилка власних видань по мистецьких та гуманітарних навчальних закладах, а також по бібліотеках обласних центрів України. Нині всі книги доступні широкому колу читачів.