Кураторська програма Анастасії Гайшенець
У широкому розумінні ми всі прибульці у цьому світі. Хтось обживається як господар, а хтось, − так і стоїть на порозі чужинцем. Ми можемо бути загарбниками і руйнівниками, а можемо − дослідниками і творцями нових форм і сенсу. У межах перформативної програми фестивалю розглядаємо на різних наближеннях поняття «іншого», «прибульця». Хто він/вона/воно? Що становить для нас об’єкт уваги, який ми маркуємо як «чужорідний» або «інший»? Хто є прибулець, як у побутовому значенні цього слова, так і в площині метафори широкого узагальнення? Тема прибульців порушує питання інакшості й нашої толерантності до неї; етики і поваги до традиції; меж свободи особистості; відчуження й спроб подолання; контакту з невідомим, травм і синергії.
Також не оминемо і вужчого тлумачення теми прибульців − політичного. Адже живемо у складні часи, коли політичні й кліматичні катаклізми змушують людей покидати свої домівки та перетворюють їх на біженців і переселенців, які і є прибульцями в безнапасних суспільствах, випробовуючи на міцність основи європейської демократії й нашу цивілізаційну спроможність.
І, звісно, ми не оминемо питання відчуженості поетичного генія й ірраціональних енергій у суспільстві, що вибудовується за принципами детермінізму. Поет − як інший, митець − як прибулець, мистецтво − як витіснене. Як зрозуміти, і чи можливо зрозуміти поетичний геній? За ініціативою Театральної лабораторії під час фестивалю відбуваються 4 експериментальні події, творцями яких стали відомі поети й перформери.
Найменші діти як прибульці, які пізнають наш світ через досвід болю, споглядання, відтворення й співпереживання. Чи можемо ми убезпечити це знайомство? Чи варто це робити? Ми спробуємо подумати над тим, як розпочати знайомство дитини зі світом з позитивного досвіду на прикладі дитячої вистави «Конструктор». Як спонукати до зацікавленості та співтворчості, уникаючи створення для дитини «тепличних» умов?
І насамкінець прибульці − прибульці. Is anybody out there? Чи ми самотні у Всесвіті?