Більше новин img

ХІ Книжковий Арсенал обрав фокус-тему та куратора

17.01.22
  • Команда

Кураторкою фокус-теми ХІ Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» обрано авторку, перекладачку і видавчиню Оксану Форостину, членкиню Наглядової ради Інституту стратегії культури та українського PEN.

Оксана Форостина

2015 року Оксана почала працювати як незалежний видавець під імпринтом ТАО, першою самостійно виданою книжкою була біографія Ілона Маска «Ілон Маск: Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє» авторства Ешлі Венса. Від 2016 до 2019 року була директоркою видавництва Yakaboo Publishing.  

2014 року увійшла у перелік інноваторів Центральної та Східної Європи New Europe 100 — cпільного проекту польського часопису Res Publica Nowa, Visegrad Fund, компанії Google та газети Financial Times. 2017 року увійшла у рейтинг «Топ-100 Людей культури України» журналу «Новое время». Є перекладачкою книжок «Євреї та українці. Тисячоліття співіснування» Павла-Роберта Маґочія та Йоханана Петровського-Штерна та «Це не пропаганда» Пітера Померанцева. Авторка роману Duty Free. 

Взяти участь у ХІ Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал».

«Велике переселення» — обрана фокус-тема ХІ Книжкового Арсеналу. Ось як Оксана Форостина описує її:

««Велике переселення народів» виокремлюють насамперед як епоху інтенсивної міграції, час переходу між «античністю» та «Середніми віками». Проте Велике переселення майже ніколи не припиняється, воно або пришвидшується, або уповільнюється, підсвічується загравами більшого чи меншого насильства.

Перевагою наших часів, є те, що насильства стає щоразу менше. Ми стали свідками того, як з історій про переселення зникав не тільки примус, а й драматизм. Пожити в чужому краю ще зовсім недавно було привілеєм невеликого кола людей. Вони писали про це книжки. Але переселення демократизувалося: нема драми вигнання, якщо будь-коли можна повернутися, нема героїзму мандрівника, якщо є мобільний зв’язок і банкомати. Матеріал для книжок баналізувався на очах.

Проте ця легкість співіснує в одному світі і часі з трагедіями мільйонів біженців, переміщених осіб, вимушених переселенців, полонених. Сюжети залишилися там, де були й тисячі років тому: в історіях людей, які тікають від війни і поневолення, посухи і голоду, людей, які вслухаються у голос, який каже їм: «Встань, вийди з цього краю».

Україна, як і більшість інших країн Центральної та Східної Європи вже сьогодні постає перед викликом знелюднення: нас стає менше. А це означає, що рано чи пізно ми відкриємося для тих, хто шукатиме в нашій країні кращої долі. Що розкажемо їм про себе? Якими себе бачимо? Які правила в нашому домі й яку іншість ми готові приймати?…»

Окрім кураторки фокус-теми, ХІ Книжковий Арсенал обрав кураторку спеціальної письменницької програми. Нею стала письменниця Ірена Карпа

Ірена Карпа

Починаючи з 2017 року Міжнародний фестиваль Книжковий Арсенал обирає фокус-тему, яка пропонує учасникам і відвідувачам разом шукати відповідь на актуальні питання сьогодення. Також кожна фокус-тема має куратора. «Сміх. Страх. Сила» — фокус-тема 2017 року, кураторка Тетяна Терен. У 2018 році — «Проект майбутнього», в 2019 році — «Сусідство: відкрите питання». Кураторкою їх обидвох років була Віра Балдинюк. Куратором фокус-теми Х Книжкового Арсеналу став Ростислав Семків, тема — «оптимісти скептики». Запрошеними письменниками-кураторами були Юрій Андрухович, Андрій Бондар, Оксана Забужко та Сергій Жадан. 

Книжковий Арсенал є міжнародною подією, що організована Мистецьким арсеналом. Фестиваль відбувається з 2011 року і щороку збирає понад 200 організацій-учасників та понад 50 тисяч відвідувачів. У 2019 році отримав звання «Найкращий літературний фестиваль світу». Місія Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» — створювати такі взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями, коли поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги посилює спроможність людини та суспільства.