Виставкові проєкти img

Шкільна цигейка

16.06.21

Авторка: Влада Ралко

Організатор і куратор: Щербенко Арт Центр

Виставка Влади Ралко «Шкільна цигейка» — серія малюнків-екскурсів у людську пам’ять, а саме ті її закапелки, де зберігаються спогади про початкові класи школи. Основні кольори, наявні майже в усіх малюнках, — відтінки йоду та зеленки, «обмежена палітра» дитинства радянської доби й тогочасних дитячих травм. 

«Протягом кількох років я “занотовувала” фрагменти власного пам’ятання, що пройшло крізь м’ясорубку реального-свого та реального-чужого, уявного-свого та уявного-чужого і зрештою накопичилося в завалі незручного минулого, що ніяк не мине. Корпус малюнків став вмістилищем усього, чому забракло місця в легітимній картині персонального, цензурованого сумлінням та витісненого здоровим глуздом», — розповідає художниця.

Вилучені з власних контекстів уривки спогадів нагадують спори минулого, що якимось чином продовжують засівати майбутнє. Внаслідок цього кожна картинка спрямована водночас до колишнього та прийдешнього й співвідноситься з фактичним перебігом речей, ніби фантом, що ковзає повз логіку лінійного часу. Візуальні елементи притягуються і групуються радше як нонсенс, несподіваний силует, незнайомий звук, що на нього, бува, перетворюється слово під час довгого та методичного повторення. Такий звук опиняється вилученим із сенсу сказаного, йому немає місця у звичайному реченні. Зображене на малюнках «Шкільної цигейки» так само немов випадає з цілісного терену усталеної правдивості минулого часу, допоки абсурдні уривчасті сполохи споминів не привласнюються особистим, позначаючи місце дотику інтимного та історичного.