Збірка «Відтінки змін» — результат проєкту «Антитвір-2023», що цьогоріч традиційно відбувся в межах Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал».
Збірка «Відтінки змін» надрукована в лімітованому обсязі для учасників проєкту, бібліотек, організацій, які займаються розвитком креативного письма та опублікована для онлайн-перегляду. Вона містить матеріали освітнього проєкту «Антитвір-2023» для учнів 8–11 класів, які пишуть, ілюструють та/або малюють твори, керуючись нестандартними підходами. Головним завданням стала фіксація емоційного стану та почуттів підлітків, які, крім власних внутрішніх криз та шукань, переживають війну.
Електронну версію збірки можна переглянути нижче або за посиланням.
Тема змін стала фокусною для проєкту цього року. Учасники й учасниці міркували над змінами як збагаченням життєвого досвіду; важливістю фіксації відтінків змін: від позитивних до негативних; підготовкою до змін і чи можливо це взагалі. До створення антитворів долучилися 100 підлітків, 82 роботи пройшли технічний відбір і були опубліковані на сайті Книжкового Арсеналу. Усі антитвори можна переглянути за посиланням.
У межах проєкту також відбулася освітня програма для підлітків. Окрім підлітків, проєкт «Антитвір» цього року розширив свою аудиторію і залучив до освітньої програми дорослу аудиторію, професіоналів, які здобули досвід у фахівців з креативного письма організації First Story.
Презентація друкованої збірки «Відтінки змін» відбулася 26 листопада в Мистецькому арсеналі. На презентації зібралися учасниці проєкту, чиї роботи було відібрано для публікації в друкованій збірці. У виданні зібрано твори 20 учасниць проєкту; їхні роботи було перекладено англійською і опубліковано у збірці (українською та англійською мовами).
Окрім презентації та зустрічі з учасницями проєкту, відбувся воркшоп «Розкажи мені про гнів: пишемо про емоції». Спікеркою стала Юлія Конопляна — учасниця освітньої програми проєкту «Антитвір», співзасновниця літературного проєкту #безпробілів, філологиня і редакторка, авторка й організаторка літературних лекторіїв, письменницьких і перекладацьких курсів. На воркшопі поговорили про те, як письмо може допомогти проживати емоції, знаходили влучні слова для опису почуттів і практикувалися у написанні власних коротких текстів.
Дуже рада, що долучилася цього року до Антитвору і мала змогу поспілкуватися як з учасниками/учасницями, так і з запрошеними закордонними менторами. Найбільша цінність проєкту для мене — те, що він створює простір, де підлітки можуть вільно висловлювати свою думку і бути почутими, а ще знайти середовище однодумців з усієї країни. Тренінги від First Story дали можливість відчути причетність до всесвітньої спільноти, яка розвиває культуру креативного письма і познайомитися з досвідом колег з Великобританії. Зустрічі з менторами проходили у дуже комфортній і підтримуючій атмосфері і надихнули на подальшу роботу з підлітками у межах Антитвору
— поділилася Юлія Конопляна.
«ВІДТІНКИ ЗМІН». ВЕБ-ВЕРСІЯ ЗБІРКИ
Проєкт «Антитвір-2023» фінансувався програмою грантів міжнародної співпраці Британської Ради за підтримки Літературного фестивалю у Челтнемі.