Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» у співпраці з Goethe-Institut в Україні представляють видання-переможців щорічного Конкурсу «Найкращий книжковий дизайн». Цього року за перемогу змагалось 242 книги, які були видані у період з грудня 2023 року по листопад 2024 року і не брали участь у Конкурсі раніше.
Журі «Найкращого книжкового дизайну — 2024»:
- Закентій Горобйов, графічний дизайнер, шрифтар, ілюстратор;
- Валерія Гуєвська, артдиректорка Мистецького арсеналу;
- Анна Іваненко, Студія Сері/граф;
- Даша Подольцева, графічна дизайнерка, художниця;
- Анатолій Попель, CEO CASES, засновник та керівник Креативної Практики;
- Куба Совіньскі, графічний дизайнер, викладач (Польща);
- Олена Старанчук, співкураторка Pictoric.
Маємо гран-призера, що також переміг у номінації «Утилітарна книга»: видання «Поміж» (перше число). Вітаємо Сашу Биченка (студія Kultura), автора візуальної концепції видання, дизайну та верстки, та видавництво «Культура Медіальна / Kultura Medialna».
Переможцем у категорії «Текстова книга» стало видання «На надломі зросла сила». Концепція видання, архітектоніка — Тетяна Костіна. Дизайн обкладинки, верстка — Дарʼя Стеценко. Видавництво — punkt publishing.
У номінації «Мистецька книга» перемогло видання «Коцюбинський: між кіно і літературою», Альона Пензій, Станіслав Битюцький, Олег Оліфер. Художнє оформлення книги, дизайн, верстка — бюро Буця, Галя Вергелес. Видавництво — Довженко-Центр.
Перше місце в номінації «Візуальний сторітелінг» журі віддало книзі «Шлях Зерна | The Path of Grain». Художнє оформлення — Postmen, Ярослав Ведмідь, Олег Грищенко, Олексій Чекаль. Шрифтове оформлення — Олексій Чекаль (літерація назви), Fixel font. Самвидав, з ініціативи KERNEL.
А ось у номінації «Експеримент» цього року немає абсолютного переможця. Журі колегіально вирішило не присуджувати нагороду переможця у цій категорії.
Цього року журі Конкурсу відмітило сім видань Спеціальними відзнаками. Докладніше за посиланням.
Фіналісти Конкурсу:
Номінація «Текстова книга»:
- «Можна мені одну цибулину?», Оксана Лемішка. Концепція, архітектоніка — Тетяна Костіна. Видавництво — punkt publishing.
- «Культура під тиском від ООО/ОООО», Борис Філоненко. Художнє оформлення — Володимир Гавриш. Видавництво — ist publishing.
Номінація «Мистецька книга»:
- «Алла Горська / Alla Horska», упорядниця: Анастасія Яцковська. Видавництво — РОДОВІД спільно з Арт-фундацією Дукат.
- «Before the Future / Перед майбутнім», автори: Ірина Мірошникова, Олексій Петров, Борис Філоненко. Оформлення — Остап Ящук. Видавництво — ist publishing.
Номінація «Утилітарна книга»:
- «ЧасоЛінія», Валентина Мержиєвська. Художнє оформлення — Дмитро Школьний. Самвидав.
- Періодичне друковане видання «Літопис українського дизайну», дизайн-бюро Spiilka. Художнє оформлення — Володимир Смирнов. Видавництво — ist publishing.
Номінація «Візуальний сторітелінг»:
- «Мій Пласт», Юлія Смаль. Концепція видання, архітектоніка книжки — Наталія Моспан. Ілюстрації, дизайн обкладинки — Валерія Крижановська. Верстка — Уляна Решетуха. Видавництво — ТОВ «Видавництво Моя Книжкова Полиця».
- «Таємне життя дивозвірів Марії Примаченко», Марина Макущенко. Художнє оформлення — Дарія Філіппова. Верстка — Яна Пласконіс. «Видавництво Старого Лева».
- «Казка від баби Насті «Про мужика, його дочку, пана і жеребну кобилу», Марина Щегельська, Чмуневич Анастасія. Художнє рішення — Марина Щегельська. Самвидав.
Номінація «Експеримент»:
- «Сонник», авторка ідеї та художнього рішення — Марина Щегельська. Самвидав.
- «Сон у теплому ліжку на м’якій вишитій подушці бабусі», оформлення книжки — Юлія Покидько. Самвидав.
З радістю та гордістю хочеться відзначити високу конкуренцію за перемогу в конкурсі цього року. В умовах повномасштабної війни наші видавці, дизайнери, поліграфісти створюють круті достойні книжки, і це викликає справжній захват. Цього року було багато сильних претендентів, були нові імена, неочікувані знахідки, цікаві тенденції. Члени журі постали перед непростим вибором, і в результаті жвавих дискусій таки дійшли консенсусу. А про оприявнені тренди та рефлексії, фаворитів з довгого списку, які на жаль не увійшли в фінал, майбутні орієнтири зможемо, сподіваюсь, поговорити в межах спеціальної програми для дизайнерів на наступному Книжковому Арсеналі
— Юлія Козловець,
директорка Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал».
Вражає, як у складних умовах уся галузь здатна створювати видання, які захоплюють своєю естетикою, новаторством і якістю. Конкурс зберігає тісний зв’язок із Німеччиною: вже багато років Фонд мистецтва книги (Stiftung Buchkunst) представляє переможців конкурсу в рамках колекції «Найкрасивіші книги світу». Це означає, що й цього року українські видання побачать тисячі відвідувачів найбільших книжкових ярмарків Німеччини, а також читачі бібліотек і студенти університетів, де ці книги будуть експоновані. Минулого року переможець отримав можливість професійної подорожі до Німеччини, і ми впевнені, що цьогорічна програма буде не менш ефективною та надихаючою
— Фабіан Мюльталер, Директор Goethe-Institut в Україні.
Що отримають переможці Конкурсу?
Володар гран-прі отримає головний приз Конкурсу — знакову статуетку Конкурсу. Усі фіналісти, переможці та володарі спеціальних відзнак Конкурсу отримають почесні дипломи, книжкові призи від Мистецького арсеналу та представлять український книжковий дизайн у міжнародному змаганні «Найкрасивіші книги світу», яке організовує німецький Фонд Buchkunst. Колекція книжок-переможців експонуватиметься на міжнародних книжкових ярмарках у Лейпцигу та Франкфурті у 2025 році.
Автора найбільшого внеску в оформлення книжки-гран-призера Фонд Buchkunst запросить у професійну подорож до Німеччини у 2025 році.
Усі подані на Конкурс видання, які не отримали нагород та спеціальних відзнак, будуть передані у бібліотеки спільно з Українським ПЕН.
Авторка айдентики Конкурсу — дизайнерка Анна Гарнага.
Усі фото у матеріалі — Олександр Попенко.
Команда Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» та Goethe-Institut в Україні дякує за підтримку та співпрацю у проведенні конкурсу Франкфуртському книжковому ярмарку, Фонду «Buchkunst», а також медіапартнерам проєкту: CASES та The Village Україна.