Більше новин img

Українська програма

28.01.22
Кураторка — Оксана Щур

Книжковий Арсенал — одна з найважливіших літературно-мистецьких подій країни. У наш час, коли книжка — не лише фізичний примірник із певною собівартістю, але й об’єкт, для якого створюють певну ауру, образ, іміджеве поле, виникає потреба додатково говорити про кожну новинку. І це вже більше, ніж експонування на стенді та продаж. Книжку треба актуалізувати, створити інформаційний резонанс, привернути увагу професійно зацікавлених та тих, хто любить читати чи збирає власну бібліотеку.

Саме для цього існує Українська програма: найбільш об’ємна та гнучка складова розкладу фестивальних подій. Здебільшого вона формується із відібраних пропозицій видавців — допрацьованих відповідно до пропозицій кураторської команди.

Підсумовуючи кількарічний досвід роботи різних кураторів над «видавничим» компонентом фестивалю, наразі принцип формування «дорослої» Української програми лежить десь між кураторством та менторством. І це ще один інноваційний внесок Арсеналу у розвиток видавничої сфери країни.

Наразі Українська програма налічує майже 200 подій, присвячених виданням найрізноманітнішої тематики.

Теми, над якими роздумує весь західний світ: права та свободи людини, гендерна рівність, демократія, історія та культура – актуальні і для українського книговидання. Іноді приводом для дискусії не обов’язково є літературна новинка: якщо йдеться, наприклад, про світові літературні премії або ж про те, як письменник може захистити свої права чи навіть свободу. Менше яскравих дебютів у прозі — але є перевидання класики та сильні авторські антології. Поряд із перекладними книжками зростає кількість власне українського контенту, зокрема це стосується нон-фікшну.

Лідери думок, громадські діячі, журналісти, зірки поп-культури та персонажі світських хронік також пробують себе у ролі авторів або експертів у розмовах про актуальні новинки — і це свідчить про ще один тренд: писати книжки модно. Отже, стає модним й читати.