Більше новин img

Міжнародна програма

28.01.22
Кураторка – Поліна Городиська

Що чекає на нас попереду? У часи мінливої сучасності, стрімкого розвитку науки і технологій, буму футурологічних досліджень, розмов про генетичні модифікації людини та еволюцію штучного інтелекту, в часи виникнення нових професій і соціально-економічних класів, і водночас застою та поступового відмирання сучасних інститутів влади, побоювань масового безробіття та засторог щодо настання нового техногенного середньовіччя, в часи хаосу й суперечностей — яким воно може бути, наше майбутнє? Про це все ми дискутуємо в межах Міжнародної програми з іноземними літераторами та експертами.

Географія цієї дискусії безпрецедентно широка. Цього року на фестиваль завітають гості з 31 країни. Із власним стендом вперше беруть участь у фестивалі посольства США, Угорщини, Ізраїлю, Ліванської республіки в Україні та Бейрутський книжковий ярмарок.

Загалом у заходах фестивалю бере участь понад 90 відомих письменників, філософів, науковців, митців і діячів культури. Зокрема, Сильвія Хутнік (Польща) дискутуватиме про міста майбутнього, а Ден Кінкед зі США говоритиме про ефективність урбанізації та перетворення постіндустріальних міст. Міха Еліас Піхлкастканер (Австрія) в межах Книжкового Арсеналу прочитає лекцію про людське тіло в часи механічного відтворення, і погляд художника на значимість людського тіла в цифрову епоху. А головний редактор видавництва Taschen Юліус Відеман (Велика Британія) стане одним із членів журі конкурсу «Найкращий книжковий дизайн 2018» і матиме в межах фестивалю лекцію про світові тенденції у видавничій справі, а також про інновації на перетині культури, комунікації та технологій.

У мріях і думках про майбутнє вкрай важливою є робота із пам’яттю і минулим, архівами і спогадами. У цьому питанні допоміжними є презентовані на фестивалі за участі авторів книжки і дослідження. Як-от найсвіжіша праця Енн Епплбом (США) про Голодомор, книжки наукового проекту Нурлана Дулатбекова (Казахстан) «Карлаг: пам’ять в ім’я майбутнього», присвячені Карагандинському таборові й ГУЛАГу, або ж дослідження професора історії Вєслава Яна Висоцьки (Польща) довкола спогадів Вітольда Пілецького з Аушвіцу. У той самий час разом із письменником та істориком Люком ван Міделааром (Нідерланди) обговорюється походження та розвиток Європейського Союзу, а з Почесним членом Королівського інституту міжнародних відносин Ендрю Вілсоном (Велика Британія) — віртуальна політика й демократія перед викликами майбутнього.

Окремої уваги варта професійна програма фестивалю, учасники якої окреслюють глобальні та локальні тренди, інновації та прогнози видавничої сфери. Як трансформуються читацькі звички та очікування, як сьогодні видавці в різних країнах «бронюють» місце для свого бізнесу в майбутньому, на що розраховують і як адаптуються? — про це йдеться у межах професійної платформи Booking the Future. Окрім цього, на Книжковий Арсенал із лекціями, воркшопами і виступами завітає низка закордонних перекладачів, літературознавців, науковців і дослідників.

Уже вдруге у межах фестивалю представлений великий (60 кв. м) колективний стенд німецьких видавництв і спеціальна програма заходів у партнерстві з Франкфуртським книжковим ярмарком, за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Гете-Інституту в Україні. У межах святкування Українсько-німецького року мов проходить помітна культурна програма, що налічує близько 20 подій. До прикладу, запрошуємо відвідати заходи проекту підліткових (анти)утопій «На дотик», що резонує із фокус-темою фестивалю і представляє німецькі утопічні та антиутопічні романи для підлітків та юнацтва, переклади яких вийдуть українською. У межах співпраці представлений проект віртуальної реальності VRwandlung (Перевтілення) за мотивами однойменного твору Франца Кафки. Поєднання технологій, мультимедіа може стати одним зі звичних способів прочитання літератури у майбутньому. Ще один віртуальний проект — «За межами видимого» від нідерландських митців — переносить у світ дев’ятирічної Лєни та її батька й пропонує приміряти роль когось із героїв, пережити їхню історію.

До ще однієї річниці — 100-літнього ювілею «2018 Спільне століття» — Чеський центр у Києві за співпраці з посольствами Чеської Республіки в Україні і Словацької Республіки в Україні, Літературнo-інформаційним центpом (LIC Братислава) підготували низку культурних та освітніх подій.

2018 року продовжується традиція запрошення на Книжковий Арсенал із кураторською програмою світових літературних фестивалів. Цьогорічним гостем Арсеналу стане Братиславський книжковий фестиваль (BRaK), що, за кураторства Петера Міхалека (Словаччина), представляє програму читань, публічних розмов і дискусій, зокрема, про нішеві фестивалі і словацьку літературу в світовому контексті.