Українці вразили світ, та й самих себе, надзвичайною життєстійкістю і незламністю під час повномасштабної війни. Ця риса притаманна і українській мові, яка не забулася, не розчинилась, не зникла впродовж століть утисків.
Зберігати пам’ять важливо, щоб розуміти причини та наслідки вчинків, пояснювати, як минуле впливає на сьогодення, та здобувати досвід. Російська імперія, СРСР, а тепер Російська Федерація протягом століть свідомо і послідовно обмежували українську освіту, перешкоджали вільному розвиткові української культури, прищеплювали упередження і стереотипи. Тому зараз ці сфери потребують особливої підтримки, щоб відновитися, розгорнутися на повну силу та посісти належне місце у світовому розмаїтті.
Щоб проілюструвати весь шлях утисків, через який пройшла українська мова за 400 років, команда ГО «Валентність. Переосмислення» створила інтерактивний меморіал, що складається із серії графічних табличок, розміщених у центрі Києва, і мобільного застосунку, який пов’язує їх між собою.
Меморіал був реалізований впродовж жовтня-листопада 2022 року за підтримки Goethe-Institut в Україні та журналу «Куншт», і продовжує розвиватись надалі. Зокрема, автори проєкту пропонують дослідити власний родовід з розгляду мовного питання; це може принести вам несподівані відкриття.
Дізнатися більше про проєкт і його творців, а також встановити застосунок із описами й маршрутами ви можете на сайті linguicide.in.ua.