ЛІТЕРИ В МІСТІ
Виставковий проєкт має на меті популяризувати українську культуру через мистецтво графіки і типографіки.
Експозиція складається з добірки плакатів, в яких використані тексти літераторів різних періодів української історії: від класиків до сучасників. Цитовані автори є безпосередніми учасниками історичного процесу: одні формували українську культурну ідентичність у далекому минулому, інші захищають її сьогодні – на передовій.
Ці плакати — візуальні маніфести, що поєднують силу графіки і типографіки з емоційністю мови, відображаючи спектр почуттів суспільства у часи війни: втому й лють, надію й любов, гідність і незламність.
Виставка є простором не лише для співпереживання, але й (пере)осмислення українського слова як інструменту пам’яті, культурного спротиву та зв’язку.
БІОГРАФІЯ
Літери в місті — онлайн-музей шрифтової спадщини Одеси, заснований у 2019 році. Ініціатива досліджує, збирає та діджиталізує вуличні таблички, вивіски, афіші культурних подій, елементи навігації та інші прояви візуальної мови міста, що формували його образ упродовж останніх двох століть.
Написи, що вже зникли з міського публічного простору, команда музею віднаходить у архівах, на старих фотографіях, у приватних колекціях і відтворює в цифровому форматі, зберігаючи цінний прошарок міського й культурного ландшафтів.
Після початку повномасштабного вторгнення команда відчула потребу у новій формі дії — так з’явилося благодійне плакатне бюро як відповідь на виклики часу та інструмент візуального спротиву. Натхненням для цього слугує українська графіка, типографіка та незламність національного духу. Роботи, створені в межах проєкту, поширюються між континентами: їх використовують на мітингах та благодійних заходах на підтримку України, додають до колекцій закордонних музеїв, а також експонують на численних виставкових майданчиках.
Місія бюро — ознайомлювати людей як в Україні, так і за її межами з українською культурою, зокрема, її літературною спадщиною. Україна і українці стали відомі світові зокрема завдяки своїй відвазі й мужності. Тим не менш, в міжнародної спільноти і подекуди в самих українців й досі немає чіткого усвідомлення, що наша історія, культура та цінності не тільки не тотожні російським, але й протиставні їм за своєю суттю.