Колекція видань-переможців конкурсу «Найкращий книжковий дизайн – 2024»
У 2024 році Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» у співпраці з Goethe-Institut в Україні в 9-й раз провів конкурс «Найкращий книжковий дизайн».
Міжнародне журі обрало книжку-володаря гран-прі конкурсу та переможців і фіналістів у п’яти номінаціях:
- текстова книга;
- мистецька книга;
- утилітарна книга;
- візуальний сторітелінг;
- експеримент.
Також журі присудило сім Спеціальних відзнак.
Колекція книжок-переможців та фіналістів конкурсу представляє Україну у міжнародному змаганні «Найкрасивіші книги світу», яке організовує німецький Фонд Buchkunst, та на інших національних і міжнародних майданчиках. В цьому році книжка-володар однієї зі спеціальних відзнак «За відчуття матеріалу» – «Behind Blue Eyes» (курація, редагування, переклад – Благодійний проєкт Behind Blue Eyes спільно з Readellion Publishing, арт-дирекція, дизайн, верстка – Havhav bureau (Марія Гавриш, Володимир Гавриш), увійшла в короткий список світового конкурсу.
Конкурс «Найкращий книжковий дизайн – 2024» відбувся за фінансової підтримки Державного міністерства культури та ЗМІ Німеччини.
Партнери проєкту: Франкфуртський книжковий ярмарок та Фонд Buchkunst.
Колекція «Найкрасивіші книги з усього світу» – 2024
З 1991 року конкурс і виставку «Найкрасивіші книги з усього світу» організовує фонд Stiftung Buchkunst («Мистецтво книги») у Франкфурті/Лейпцигу. В доборі беруть участь лише книжки, які вже отримали нагороди на своїх національних конкурсах. Завдяки цьому незалежному відбору своїх «найкращих», усі країни можуть представити поточний стан свого книжкового мистецтва. Так щороку переможці конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» від Книжкового Арсеналу стають учасниками світового змагання, де міжнародне журі експертів розглядає сотні нагороджених назв національних конкурсів у понад 30 країнах.
Представляємо колекцію книжок-переможців конкурсу «Найкрасивіші книги з усього світу» 2024 року.
ЗОЛОТУ ГРАМОТУ, найвищу нагороду журі, отримало видання «Прогулянка як дослідницька практика» у 2024 році, яке раніше було нагороджено на конкурсах книжкового дизайну в Голландії та Швейцарії.
Тринадцять інших нагород – одну золоту медаль, дві срібні медалі, п’ять бронзових медалей і п’ять почесних дипломів – отримали книги з Данії, Німеччини, Китаю, Фінляндії, Франції, Норвегії, Швейцарії та Чехії.
Партнер проєкту: Stiftung Buchkunst, Німеччина
Дивовижна книжкова полиця BRAW – 2025: європейська добірка
Премія BolognaRagazzi Awards Болонського книжкового ярмарку щороку оцінює тисячі дитячих книжок з різних країн та регіонів світу, обирає переможців та присуджує спеціальні відзнаки у п’яти категоріях: «Художня література», «Нехудожня література», «Opera Prima», «Комікси» та «Малята». Журі також може присудити премію «Нові горизонти» за особливо інноваційний твір.
Придумані та створені для розвитку інтелекту, допитливості та жаги до знань молодшої аудиторії, книжки-картинки все частіше стають культурним продуктом, що викликає великий інтерес у кожної аудиторії, а не лише у дітей. Серед них є твори надзвичайної витонченості та дивовижної винахідливості. Поряд з роботами відомих авторів ми показуємо роботи авторів, які стануть відомими іменами завтрашнього дня.
Представляємо європейську добірку видань, які викликали велике захоплення у міжнародного журі експертів, критиків, журналістів, які оцінювали видатну світову книжкову продукцію у конкурсі BRAW у 2025 році.
Добірка вперше експонувалась на Болонському ярмарку дитячої книги в березні 2025 року та в межах нашого партнерства надана Книжковому Арсеналу для представлення українській аудиторії.
Партнер проєкту: Болонський ярмарок дитячої книги
Добірка японських дитячих книжок
Японський фонд і Японська рада з дитячої і юнацької книги раді представити колекцію дитячих книжок, що включає як старіші видання, що досі користуються популярністю, так і нещодавно видані книжки-картинки, а також збірки у таких категоріях:
- Що нового? Японські книжки-картинки, видані у 2023-2024 роках, які не можна пропустити.
- Книжки для немовлят і дітей дошкільного віку.
- Оповідання і романи для юнацтва.
- Книжки номінантів на премію Ганса Крістіана Андерсена 2026 року з Японії Томіясу Йоко (автор) і Абе Хіроші (ілюстратор).
Японський фонд було засновано 1972 року. Він проводить програми міжнародного культурного обміну в усьому світі, зокрема проєкти, спрямовані на знайомство з різноманітними гранями японської культури, від традиційного до сучасного мистецтва, включно з театральними виставами, художніми виставками, кінопоказами, а також літературними та іншими заходами.
Японську раду з дитячої і юнацької книги було засновано 1974 року як японську секцію Міжнародної ради з дитячої і юнацької книги, некомерційної міжнародної мережі людей зі всього світу, які прагнуть об’єднати книжки і дітей. З моменту свого заснування Японська рада бере активну участь у міжнародних програмах співпраці і як японська секція Міжнародної ради.
Виставка книги художника студентів кафедри графічних мистецтв НАОМА
Книга художника за останні десятиліття стала самодостатнім та впізнаваним медіа в актуальних українських книжкових процесах і сучасному мистецтві. Книга художника є складним мистецьким проєктом, де автор опрацьовує всі деталі, починаючи від концепції, візуального й текстового наповнення, закінчуючи створенням книги, як цілісного унікального твору.
В експозиції представлені проєкти студентів кафедри графічних мистецтв Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, створені за останні декілька років. Кожна з книг має власну історію, форми та техніки виконання, що розкривають можливості книжкового мистецтва. Незважаючи на те, що це проєкти молодих митців, роботи представляють свіжий і професійний зріз книги художника в Україні. Як результат два роки поспіль проєкти студентів відзначилися в номінації «Експеримент» на конкурсі «Найкращий книжковий дизайн».
Кафедра графічних мистецтв Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури займається підготовкою майбутніх художників-графіків та ілюстраторів. Одним із головних напрямків є поглиблена освіта в галузі книжкового мистецтва включно з книгою художника.
Фокус навчання полягає у вивченні української книжкової графіки та поєднання її з сучасними техніками втілення і актуальними концепціями художних проєктів. Студенти активно беруть участь в професійних виставках і фестивалях, представляючи молоде українське мистецтво.
Кураторка проєкту: Олена Старанчук
Партнер проєкту: Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури