Виставкові проєкти 2023 img

The Reckoning Project

12.06.23

Покази документальних фільмів The Reckoning Project

The Reckoning Project: Свідчить Україна — це ініціатива міжнародних та українських репортерів/-ок, аналітиків/-инь і дослідників/-иць з документування воєнних злочинів і написання історій про них, які мають стати історичними документами російської війни в Україні. Українські журналісти/-ки та дослідники/-ці збирають свідчення потерпілих від потенційних воєнних злочинів, нейтрально документують їх відповідно до методології, яка робить їх використання можливим у судових процесах. Потім команда аналітиків/-инь перевіряє їх, в той час як українські автори/-ки та документалісти/-ки створюють мультимедійний контент на основі свідчень під керівництвом відомих міжнародних та українських письменників/-ць і журналістів/-ок Джанін ді Джованні, Пітера Померанцева, Наталії Гуменюк на чолі Лабораторії журналістики суспільного інтересу.

1. Найстрашніші дні мого життя. Ягідне
Cело Ягідне на Чернігівщині було окуповане російською армією з 3 до 30 березня 2022 року. Росіяни закрили 367 місцевих жителів у підвалі сільської школи. Десятки дітей і людей похилого віку тримали в кімнаті площею 86 м² майже цілий місяць. Людей ув’язнили, не давали їжі та ліків, змушуючи спати, сидячи в кріслах та на підлогах. На п’ятий день від нестачі кисню померла перша людина. Загалом там загинули 10 осіб. Тіла померлих тривалий час перебували в кімнаті, оскільки окупанти не дозволяли їх ховати. Ще 15 людей були вбиті біля підвалу. Фільм розповідає про те, як людям вдалося вижити всупереч жорстокості російської армії.

Автори фільму: Світлана Ославська, Наталя Гуменюк, Ангеліна Карякіна, Люба Кнорозок, Юрій Дунай, Пітер Померанцев, Андрій Баштовий, Андрій Лисецький, Анна Цигима (в партнерстві з журналом TIME).
Тривалість: 18:20 хв

2. Чернігів. Третє березня
3-го березня 2022 року російські війська почали бомбардування Чернігова з повітря. Це був дев’ятий день повномасштабної війни, а також один із перших масованих ударів авіації Кремля по українських містах, у результаті якого загинули щонайменше 47 осіб. Поряд з вулицею Чорновола мирні жителі міста стояли в чергах за ліками, продуктами, намагаючись вижити в оточеному місті. Це — їхні особисті історії. Сім’я Грициків, яка втратила двох найближчих людей. Галина Пісня, яку витягли з-під уламків її першої домівки — місця, про яке мріяла все життя. Марина Єщенко, яка знову була змушена покинути рідну домівку, як тоді, коли залишила Прип’ять у далекому 1986 році. Ця історія розповідає про те, як одне бомбардування може вплинути на життя простих людей.

Автори фільму: Віра Курико, Оксана Карпович, Ангеліна Карякіна, Вадим Ільков, Люба Кнорозок.
Тривалість: 18:42 хв

3. Чорнобиль 22
В окупованій Чорнобильській зоні відчуження анонімний інформатор Збройних сил України таємно фільмує пересування російських військ. Працівники ЧАЕС обговорюють досвід перебування на окупованій росіянами атомній електростанції. У цьому епізоді російського вторгнення переплітаються катастрофічні сценарії з минулого та теперішнього.

Автор фільму: Олексій Радинський.
Тривалість: 21:13 хв

4. Втрачений рай. Віктор Маруняк
Фільм розповідає історію Старозбур’ївського (Херсонська область) сільського голови Віктора Маруняка. З березня 2022 року село опинилося в окупації. Віктор ділиться спогадами про свій незаконний арешт та жорстокі тортури, яким його піддавали російські солдати. Чоловіка відпустили лише тоді, коли стан його здоров’я став критичним. Йому наказали залишитися в селі і заборонили залишати Херсонську область. Зрештою Віктору та його дружині Каті вдалося евакуюватись і знайти тихе місце в Латвії, де вони згадують про рай, втрачений внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Автор фільму: Роман Бондарчук.
Тривалість: 21:09 хв

5. Станція Краматорськ
Російський ракетний удар по залізничному вокзалу Краматорська 8 квітня 2022 року, в результаті якого загинула 61 особа та отримали поранення понад 120 людей, які намагалися евакуюватись у безпечніші регіони, залишається однією з найкривавіших атак на мирне населення України з початку повномасштабного вторгнення Росії. Російська армія здійснила атаку, випустивши балістичну ракету «Точка-У», оснащену касетною боєголовкою, о 10:28 ранку, коли понад 3000 людей чекали на станції. Як зазвичай, РФ намагалася виправдати удар тим, що вони завдали удару по українській військовій техніці. Це в будь-якому разі вважається воєнним злочином, оскільки в зоні ризику були тисячі мирних жителів. Однак застосування такої високоточної зброї, як «Точка-У», і характер отриманих поранень вказує на те, що удар був прицільним, спрямованим на нанесення максимальної шкоди людям та зрив евакуації мирного населення з регіону.
Цей фільм — спроба передати досвід тих, хто був того дня на вокзалі, і показати, що означає опинитися в епіцентрі такого нападу. Ця історія демонструє жорстокість винуватців цієї трагедії, а також неймовірну силу та людяність тих, хто вижив, і тих, хто боровся, рятуючи життя.

Авторки фільму: Анна Цигима, Наталя Гуменюк.
Тривалість: 35:40 хв

6. «Поверніть мене до мого батька». Історія примусової депортації трьох українських дітей до Росії
Фільм розповідає історію родини Межевих, мешканців захопленого росіянами міста Маріуполь Донецької області. Сім’я була в місті, коли його було окуповано. Євген (батько) і троє його неповнолітніх дітей (Матвій, Святослава та Олександра) змушені були ховатися від бомбардувань у підвалах. На початку квітня дітей розлучили з батьком під час примусової евакуації: після насильницької фільтрації Євген провів 45 днів у колонії в Оленівці. У той час його діти перебували в окупованих містах Донецької області. Пізніше їх разом із групою з 31 дитини відправили у санаторій «Поляни» у Московській області, Російська Федерація. Там їм запропонували вибір: усиновлення російською сім’єю або дитячий будинок. На щастя, юний Матвій знайшов спосіб повідомити про ситуацію батькові під час телефонної розмови. Врешті-решт за допомогою друзів, знайомих та волонтерів Євгену вдалося врятувати дітей із Росії та дістатися до Латвії, де родина зараз будує нове життя.

Авторки фільму: Ірина Лопатіна, Ангеліна Карякіна, Наталя Гуменюк, Люба Кнорозок.
Тривалість: 10:00 хв

7. Кременчук. Ракетний удар
Розповідь свідків та людей, які вижили, про ракетний обстріл кременчуцького ТЦ «Амстор». 27 червня 2022 року був звичайний день у магазині побутової техніки та електроніки Comfy. Основна кількість жертв випала саме на його співробітників: одна зникла безвісти та 12 із 21 убитих того дня — працівники магазину.
На записах камер спостереження близько полудня 27 червня ми бачимо звичайний літній день у ТРЦ. Того дня камери зафіксували, як прибиральниця магазину Comfy Лариса наводила лад у переповненому магазині. У момент удару камери зафільмували сліпуче біле сяйво, дим і врешті темряву.
Удар Росії по Кременчуку був одним із серії смертоносних атак по цивільних об’єктах з використанням крилатої ракети Х-22. Це, на думку української прокуратури, може бути визнано злочином проти людства.

Авторки фільму: Надія Бурдєй, Люба Кнорозок.
Тривалість: 09:00 хв

8. Лікарня в заручниках
Фільм розповідає історію життя та опору лікарні у місті Снігурівка Миколаївської області під час окупації у 2022 році. Незважаючи на погрози російських військових і тактику залякування, протягом 9 місяців 80 медиків продовжували надавати допомогу місцевим жителям. Вони робили операції без будь-яких умов, були змушені лікувати своїх окупантів, залишаючись вірними клятві Гіппократа, а також свідків воєнних злочинів — людей, яких росіяни ув’язнили та катували. Працівниці ховали під час обшуків медичне обладнання та підтримували зв’язок із зовнішнім світом в очікуванні звільнення, щоб розповісти свою правдиву історію.

Авторки фільму: Анна Цигима, Наталя Гуменюк.
Тривалість: 21:00 хв