АСОРТИМЕНТНА КІМНАТА
Якщо письменницька практика Юрія Іздрика відома багатьом відвідувачам Книжкового арсеналу, то його робота як художника часто опиняється в тіні. Втім, художня практика Іздрика почалась ще на початку дев’яностих — десь між першими номерами літературно-мистецького журналу «Четвер» (1989-2017), обкладинки для яких він створював методом аплікації, а сам журнал копіював на ксероксі, та виставкою «Провінційний додаток №2» (1991), яка виникла як альтернативна програма в межах другої бієнале «Імпреза». Все це — в Івано-Франківську.
На майже художній виставці «Коробочки Іздрика» переважно представлено роботи, створені після повномасштабного вторгення. Серед них — серія малюнків на сірникових коробках, створених під час перших довгих блекаутів на перетині 2022 та 2023 років, блокнот з малюнками, створений в реанімації на перетині 2023 та 2024 років, та серія аплікацій на пачках від цигарок, створена під час чергової воєнної зими на перетині 2024 та 2025 років. Ці роботи, на перший погляд, іронічні, на другий — автотерапевтичні, але врешті-решт, вони нарочито позбавлені будь-якого загравання з зовнішнім поглядом глядачки чи глядача. Художник легкою рукою змішує інфантилізм з термінальними станами, супрематизм з масовою культурою та заграє хіба з власною кінечністю та самопривласненим незнанням. Колаж та аплікація як методи тут пасують якнайкраще.
Коробочка — це щось, куди зручно сховати та куди затишно сховатись, що легко перенести та що легко замаскувати, треба лише написати або наклеїти щось, що не викличе підозри. «Ніхто нічого не шарить, і заїбись», — переливається глянцем один зі скетчів в блокноті, намальований червоною гелевою ручкою. Так, все так, особливо в 2024 році.
БІОГРАФІЯ
Юрій Іздрик — художник, поет, перформер, музикант. Народився в Калуші. Навчався у Львівському політесі на механіко-технологічному факультеті. Ліквідатор наслідків Чорнобильської катастрофи. Засновник та автор часопису «Четвер». В 2024 році отримав Шевченківську премію в номінації «Література».
Альона Каравай — кураторка, есеістка, культурна менеджерка. Народилась в Донецькій області. Працювала в Донецьку, Берліні та Івано-Франківську. Співзасновниця «Асортиментної кімнати». Працює з темами периферії(ій), відсутності та локальних мистецьких спільнот.
Ася Цісар — дослідниця, кураторка. Народилась в Запоріжжі. Працювала в Харкові, Варшаві та Івано-Франківську. Курувала «Secondary Archive» в Katarzyna Kozyra Foundation, в Мистецькому арсеналі співкурувала виставки «Швидкорозчинний час» (2018) та «Між прощанням та поверненням» (2024). З 2023 року співпрацює з «Асортиментною кімнатою» над дослідженням локального мистецтва.