ХУДОЖНЯ СТУДІЯ AZA NIZI MAZA
Над колективним проєктом «Втрачені казки» студії Aza Nizi Maza працювали близько 40 дітей віком від 5 до 17 років.
Метою було створення колекції «старовинного мистецтва», натхненної бароковими колекціями європейських музеїв. Проєкт прагнув заповнити відсутність подібного музею поруч, формуючи власну уявну експозицію.
Колекція «Музею, якого не вистачає» складається з картин, де зображені легенди, які ніби забули, казки, яких не записали, сюжет яких нині є незрозумілим.
Насамперед юні художники/ці зображували елементи, які знаходили на старовинних фресках, у ботанічних атласах, на середньовічних мапах, у бестіаріях та манускриптах. Шипшина та мушлі, кристали та кістки, кажани та жаби, леви, лані, амулети та музичні інструменти ставали частинами картини світу, де розгортатимуться допоки невідомі сюжети.
Наступним кроком був пошук образів для майбутніх персонажів. Учасники малювали фігури жебраків та принцес, святих і розбійників, обличчя мудреців та чаклунок, дітей і тих, хто вже все побачив. Вони приміряли обличчя до фігур, намагаючись знайти персонажа, з якого народиться відчуття правдивості цієї казки.
Коли персонажі були визначені, відбувався процес збирання сюжетів — подібно до великого конструктора, підсилюючи постаті персонажів деталями, що водночас підсилюють емоційність кожного з творів.
Народження історії відбувається в момент зустрічі глядача з картиною. Саме глядач вирішує: це фінал чи завʼязка майбутніх пригод? Персонаж вже змінився під впливом обставин чи то початок карколомних змін?
Право омріяти цю історію залишається за глядачем.
Казка починає існувати, хоч вона ніколи не була написана.
БІОГРАФІЯ
Aza Nizi Maza — художня студія, заснована у Харкові у 2012 році.
Тут займаються діти та підлітки віком від 5 до 18 років. Одним із ключових напрямків діяльності студії є інклюзія. Серед учнів та учениць студії приблизно 15 дітей з розладами аутистичного спектру (РАС) та синдромом Дауна.
Студія позиціонує себе як художнє угрупування, зосереджене на створенні колективних проєктів, де особистий розвиток кожного учасника сприяє досягненню спільного результату. Основою діяльності студії є взаємопідсилення творчих якостей митців і мисткинь у процесі співпраці, що дозволяє реалізовувати масштабні й складні мистецькі ініціативи.
За роки існування студії були втілені в життя численні виставкові проєкти. Один із найвагоміших — цикл із 12 панно, створених навесні 2022 року на колонах станції метро «Історичний музей» у Харкові. Цей проєкт було реалізовано разом із дітьми, які під час інтенсивних обстрілів міста мешкали в метро, використовуючи його як бомбосховище.