День України на Челтнемському літературному фестивалі

Літературний фестиваль у Челтнемі цьогоріч відбувся з 7 по 16 жовтня і представив різноманітну 10-денну програму активностей та заходів з провідними діячами літературної сцени світу.

У межах «Сезону культури Британія/Україна» за підтримки Британської Ради та Українського інституту на Літературному фестивалі у Челтнемі відбулася серія подій — День України — від Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» у співкураторстві з Челтнемським літературним фестивалем.

День України відбувся 11 жовтня та представив 5 подій, що посилили голос української літературної сцени. Серед подій Дня України  — розмова з Оксаною Забужко, мистецький воркшоп Романи Романишин і Андрія Лесіва, музично-поетичний перформанс Григорія Семенчука, Люби Якимчук, Ірени Карпи та Юрія Гуржи, а також розмова з Катериною Яковленко й дискусія Люби Якимчук та Олесі Хромейчук.

 

Більше про події Дня України:

Оксана Забужко: Мій найдовший книжковий тур 

Оксана Забужко була в книжковому турі Польщею, коли дізналася, що російські ракети вдарили по її рідному місту — Києву. У розмові з Роузі Ґолдсміт вона поділилася своїми думками про момент, який може визначити майбутнє Європи.
Оксана Забужко — українська письменниця, публічна інтелектуалка, лауреатка численних премій.

Коли війна приходить у твій дім 

Що ти робитимеш, коли війна прийде у твоє місто, зруйнує дім, розкидає по світу найдорожчих людей і призве твоїх родичів і друзів воювати? Люба Якимчук і Олеся Хромейчук розмовляли про це з Джорджиною Ґодвін. Під час дискусії говорили також і про літературу та поезію під час війни, творчі практики та зміну мови творчості, а також про те, як культура може протистояти агресії.
Люба Якимчук — поетка, драматургиня сценаристка. Авторка кількох поетичних збірок. Її вірші перекладено понад двадцятьма мовами.
Олеся Хромейчук — авторка, iсторикиня, дослідниця Центрально-Східної Европи. Директорка Українського інституту в Лондоні.

Романа Романишин і Андрій Лесів: Створи полотно 

В ідилічне містечко Рондо прийшла війна. Чи зможуть троє добрих і відважних друзів зупинити руйнування війни і врятувати свій любий дім? Романа Романишин і Андрій Лесів створили книгу «Війна, що змінила Рондо», щоб віддати данину миру, опору та надії. На мистецькому воркшопі від Андрія Лесіва та Романи Романишин  діти разом із батьками під кураторством ілюстраторів створили полотно, натхненне книгою «Війна, що змінила Рондо».
Романа Романишин і Андрій Лесів (Аґрафка) — творчий дует-подружжя з України, автори книг, дизайнери та ілюстратори, члени PEN Ukraine.

Українські пісні любові і ненависті

Серед подій Дня України відбувся і музично-поетичний перформанс, під час якого музикант і продюсер Юрій Гуржи разом з поетами Григорієм Семенчуком та Любою Якимчук, а також співачкою й письменницею Іреною Карпою презентували найзухваліший саундтрек року — альбом Ukrainian Songs Of Love And Hate.
«Ця машина вбиває фашистів» — таке послання було написано на гітарі Вуді Ґатрі, американського фолк-виконавця 1950-х років. «Ці пісні вбивають російських фашистів (рашистів?)» — так можна назвати цей проєкт, розроблений і створений у 2022 році між Україною, Німеччиною та Австрією.

Кураторка проєкту — Оксана Щур.
Григорій Семенчук — поет, музикант, культурний менеджер. Автор трьох поетичних збірок, учасник музичних проектів «BRAT», «LANDSCHAFT» та «DRUMTYATR».
Люба Якимчук — поетка, драматургиня сценаристка. Авторка кількох поетичних збірок. Її вірші перекладено понад двадцятьма мовами.
Ірена Карпа — письменниця, сценаристка, авторка численних книжок. Співачка, фронтменка гурту QARPA. Кураторка літературних і мистецьких проектів.
Юрій Гуржи — музикант, продюсер, композитор, ді-джей. Фронтмент гурту RotFront.

Усі 10 треків альбому доступні для прослуховування в Spotify, Apple Music, YouTube Music, Deezer та на YouTube-каналі Мистецького арсеналу.
Більше про проєкт «Українські пісні любові і ненависті»

Україна на екрані 

Дослідниця візуальної культури Катерина Яковленко разом із гостьовою кураторкою Кларісс Лоурі мали вступну розмову перед першим у Великобританії показом продюсерської версії фільму Наталки Ворожбит «Погані дороги» (2020).
Наталка Ворожбит — драматургиня, сценаристка, режисерка, кураторка театрально-соціальних проектів. Володарка державної національної премії ім. Шевченка (2022) за п’єсу «Погані дороги» і державної премії ім. Довженка за внесок в кіномистецтво (2021).
Катерина Яковленко — українська дослідниця візуального мистецтва та письменниця. Працює в галузі нових медіа та комунікацій . Її поточні дослідження стосуються ролі мистецтва та культури під час політичної трансформації та війни.